Bilgi ve teknolojideki değişimlerin insan kaynakları yönetimine etkileri: Gaziantep tekstil işletmelerinde bir uygulama
Effects of human resources management changes technological and knowledge (A survey in Gaziantep textile industry)
- Tez No: 285789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hızla değişen ve gelişen dünyada organizasyonların pazardaki paylarını artırabilmeleri, rekabet üstünlüklerini devam ettirebilmeleri, tüketici istek ve beklentilerine cevap vermeleri bilgi ve teknolojide yaşanan ilerlemeleri takip etmelerine bağlıdır. Bilgi ve teknolojiyi kullanacak, yorumlayacak ve etkili hale getirecek olan nitelikli insan kaynağıdır. Yürütülen faaliyetlerin temelini insan kaynağı oluşturmaktadır. Üst yönetimin desteği ile çalışanların bilgi ve teknolojiyi etkin kullanabilmeleri, niteliklerini artırıcı faaliyetlerin, fonksiyonların geliştirilmesi gerekmektedir. Değişen pazar koşullarına, bilgi ve teknolojiye uygun insan kaynağı yetiştirme organizasyonların sürekliliği için vazgeçilmez koşuldur. Bu çalışma; bilgi ve teknolojideki değişimlerin insan kaynağını ve yönetimini ne ölçüde etkilediğini belirlemek amacıyla Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren tekstil firmalarında yapılmıştır. Araştırmada anket metodu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 17 paket programında değerlendirilmiştir. Firmaların bilgi ve teknolojiyi kullanım düzeyi ile bilgi teknolojilerinin insan kaynakları uygulamalarında kullanılıp, kullanılmadığı saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizations to further their market share rapidly changing and developing world, they can continue with the competitive advantage, consumer demands and expectations to respond to follow depends on the progress in information and technology. Knowledge and technology to use, interpret and make effective the qualified human resource. Ongoing activities are the foundation of human resources. With the support of senior management employees to use information and technology effectively, enhancing the properties of the activities, functions should be improved. Changing market conditions, knowledge and technology indispensable condition for the continuation of appropriate human resource training organizations. This study and management of human resources, information and technology changes in order to determine the impact of textile firms were operating in the Gaziantep Organized Industrial Zone. Survey method is used.Datas were analyzed using SPSS 17 package program. Companies use information technology for the level of information technology and human resources applications, used, unused, tried to be determined.