Computer integrated manufacturing as regards group technology approach
  1. Tez No: 2859
  2. Yazar: ALİ KİREÇCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. İHSAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET GRUP TEKNOLOJİSİ YAKLAŞIMININ BİLGİSAYAR BÜTÜNLEŞİK İMALATA UYARLANMASI Kireççi Ali Yüksek Lisans Tezi Mak.Möh Bölümü Tez YöneticisirVord.Doç.Dr. A İhsan Sönmez Şubat 1988429sahife Bu çalışmada amaç mevcut sınıflandırma ve kodlama sistemlerini incelemek ve uygun olan birini kullanarak Grup Teknolojisi yaklaşımının Bilgisayar Bütünleşik İmalata uyarlanmasıydı. Ancak mevcut sınıflandırma ve kodlama sistemlerinin iş parçalan üzerindeki bütün ayrıntıları belirlemekte yetersiz kalması sonucu çalışmanın yönü değiştirilmiştir. Mevcut sınıflandırma ve kodlama sistemlerinden de faydalanılarak iş parçalan üzerindeki bütün aynntılan belirleyebilecek bir sınıflandırma ve kodlama sistemi geliştirilmiştir. PPCC olarak adlandırılan bu sistem iki gruptan meydana gelmektedir. İlk grup iş parçalarının geometrik şekillerini belirlemekte, ikinci grup ise yüzey kalitesini, boyutunu, malzemesini ve ham malzemenin şeklini tanımlamaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde bilgisayarda etkileşimli olarak döner iş parçalan için işlem planlaması oluşturulmaktadır. S6PP olarak adlandınlan bu sistemde döner iş parçalan için herhangi bir operasyon sınırlaması yoktur. Program, oldukça karmaşık dış ve iç yüzeyleri olan iş parçalan için işlem planlaması yapma özelliğine sahiptir. İş parçalanmn kodu ve boyutlan programın ana girdileridir.Programın çıktısı olan işlem planı dönel iş parçalarının imalatı için gerekli tüm aynntılan kapsamaktadır. Anahtar Kelimeler : Sınıflandırma ve Kodlama sistemleri, Bilgisayar Destekli İşlem Planlaması IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER INTEGRATED MANUFACTURING AS REGARDS GROUP TECHNOLOGY APPROACH Kireççi Ali M.S. in Mechanical Eng. Supervisor : Assist.Prof.Dr A. İhsan Sönmez February 1988, 129 pages At the begining of this study the aim was to investigate the Group Technology approach to Computer Integrated Manufacturing by using one of the present classification and coding systems. However it was seen that the presently available classification and coding systems were not sufficient to determine all the geometric features of rotational parts. Thus the direction of the study was changed. A new classification and coding system was designed to determine all the geometric features of the parts by studying and investigating the present systems. This new system., which is named Process Planning Classification an* Coding (PFCC) system, consists of two groups, The first group is u&ed to define the geometry of the parts and the second group is used for the accuracy, dimension, material and initial shape of the raw material. The second part of the thesis is computer aided process planning for rotational parts. It is named as Semi Generative Process Planning (SGPP) which processes fairly complex external and internal shapes. The code of the part and dimensions are the main inputs to the program. The output is an operation sheet, which contains all the information necessary for machining of rotational parts on conventional machines. Keywords. Classification and Coding Systems, Computer Aided Process Planning.