Dokuya eşdeğer ortamlardaki farklı yapıların, gamma transmisyon yöntemiyle lokalizasyonunda hata faktörleri
- Tez No: 28580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
IV- OZ“Dokuya Eşdeğer Ortamlardaki Farklı Yapıların, Gamma Transmisyon Yöntemiyle Lokalizasyonunda Hata Faktörleri”. Bu çalışmada, Bilgisayarlı Tomografi (BT) yöntemine uygun olarak hazırlanan bir deney düzeneğinin karakteristikleri incelenmiş ve buna bağlı olarak ortaya çıkan hata kaynakları araştırılmıştır. Tek enerjili gamma kaynağı (Cs-137), Nal (Ti) detektör ve iki fantomun kullanıldığı bu çalışmada, önce kullanılacak ışın demetinin genişliği belirlenmiş, daha sonra bu ışın demeti fantomların fiziksel özellikleri bakımından farklı bölgelerinden geçirilmiştir. Bu yolla, ışın demetlerinin farklı bölgelerde katettikleri yollar boyunca soğurulmaları sonucunda ortaya çıkan şiddet değişimlerinden, bu bölgelerin izdüşümleri elde edilmiş ve değerlendirilmiştir. ABSTRACT“The error factors at the localisation of different structures in the tissue equivalent mediums by gamma transmission method”. In this work, the characteristics of an experimental setup which is suitable for the com puterized tomography have been investigated. First of all, the widht of the gamma ray beam has been determined and then transmitted trough the regions different from the point of viev of physical structure properties. In this way, the projections of these regions were obtained and evaluated from the variations of the intensity of the absorbed beams along the paths travelled by the beams in different regions. T4Î. YÖKSEKÛBB£T»!*i M MftttHMITASYON MBÂdl
Özet (Çeviri)