Bir iyonik model ile ergimiş tuzların yapısının incelenmesi
Study of the structure of molten solts with an ionic model
  1. Tez No: 28579
  2. Yazar: HASAN TATLIPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ill ÖZ Bir iyonik Model ile Ergimiş Tuzların Yapısının incelenmesi Bu tezde bir iyonik model ile çeşitli ergimiş tuz sistemlerinin yapıları incelendi. Ornstein-Zernike integral denklemi ve Hypernetted-Chain yaklaşıklığı ile yüklü yumuşak küre modelini kullanarak yapısal korelasyonlar elde edildi. Çalışmada esas olarak kısmi radyal dağılım fonksiyonları, koordinasyon sa yıları, bağ uzunlukları yardımı ile yerel yapı ve kısmi yapı faktörü, toplam yapı faktörü yardımı ile de ara mesafedeki yapı üzerinde duruldu. Metal iyonunun birinci komşuluğundaki klor iyonlarının oluşturduğu octahedral koor dinasyondan, tetrahedral koordinasyona geçme eğiliminin ve bu yapının karar lılığının metal iyonunun büyüklüğünün azalması ile arttığı görüldü. Bu ça lışmada elde edilen sonuçlar deneysel bulgularla karşılaştırıldı. ABSTRACT Study of the Structure of Molten Salts With an Ionic Model. In this thesis the structure of molten salts is studied for various systems with an ionic model. Structural correlations are evaluated from Ornstein Zernike integral equation and hypernetted-Chain approximation by using charged soft sphere model for ions. The emphasis is given to local structure by partial radial distribution functions, coordination numbers, bond lenghts and in termediate range order by first sharp diffraction peak in number-number and partial structure factors. The trends from the octahedral coordination of metal ion to tetrahedral coordination and stabilization of this first neighbour chlorine structure increase by decreasing metal ion size. The calculated structural results are compared with experimental data.
Özet (Çeviri)