Para politikalarında zaman tutarsızlığı
Time inconsistency in monetary policies
  1. Tez No: 285850
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÜSTÜN GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Para politikalarında zaman tutarsızlığı hükümetlerin veya Merkez Bankalarının iradi optimal tercihlerini yaparken hem halk için hem de Merkez Bankacı için kural politikalara oranla daha kötü sonuçlar elde edilmesine odaklanır. Merkez Bankacı'nın tercihi dönemler arasında tutarsız olarak değişirken, optimal tercihleri de değişir. Ancak, iradi davranırken, miyop bir bakışa sahip Merkez Bankacı halkın sonraki dönem verebileceği tepkisini dikkate almaz ve bu sonuç ortaya çıkar. Zaman tutarsızlığının varlığını para politikalarında ilk olarak Kydland and Prescott (1977) saptamış ve bu tutarsızlık tanımıdan yola çıkarak 1980 ve 1990'larda geniş bir literatür oluşmuştur. 1990'lardan sonra ise bu literatür teorik, pratik ve ampirik eleştirilerin artması sonucu önemini göreceli olarak yitirmiştir. 2000'lerde Merkez Bankalarını geçmişten ders çıkarmayan statik ve sadece ?fayda? fonksiyonunu maksimize etmeye çalışan kurumlar olarak değerlendirmek anlamsızdır.Diğer taraftan 1990'lardan sonra da Merkez Bankası kararları üzerinden açıklanması gereken bir enflasyon gerçeği vardır. ?Yeni enflasyon yanlılığı? veya asimetrik Merkez Bankası tercihleri olarak tanımlanabilecek olgu 1990 sonrası gerçekleşen enflasyona farklı bir açıklama getirmektedir.Enflasyon hedefleme politikalarına, bağımsız ve şeffaf Merkez Bankalarına rağmen gerçekleşen enflasyonu açıklayan bu modeller tezin ana konusudur. İkinci kısımda klasik zaman tutarsızlığı literatürü ve üçüncü bölümde klasik yanlılığın ampirik çalışmaları özetlendikten sonra, dördüncü bölümde asimetrik Merkez Bankası politikaları modelleri incelenecek, literatüre katkı olarak daha önceki modellerin hibridi olan yeni bir asimetrik model ortaya konulacak ve ampirik olarak asimetriyi test eden iki ekonometrik model incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The classical definition of time inconsistency in monetary policy was focused on the discretionary optimal choices of governments or central banks. As the preference or taste of the central banker ?inconsistently? changed during periods, the optimal choices also did. However, since the discretionary and myopic central banker did not take the reaction of the public into consideration the end result was worse than rule or binding policies. This ascertainment was first made by Kydland and Prescott (1977) and a large literature of this kind of inconsistency followed during 1980?s and 1990?s. However, after 1990?s the literature lost its ground as it was realized to model governments and central banks as static units that learn nothing new and is only interested in its utility is quite problematic. From theoretical, empirical and practical aspects criticisms raised.Despite the critics there is still an inflation phenomenon that has to be explained via Central Bank decisions. Especially after inflation targeting policies became popular among countries, some countries still can not achieve their targets while others even surpass their targets and even undershoot their targets. The new inflation bias theory or asymmetric preferences of Central Banks try to explain these differences and in some cases the persistent inflation though there are binding contracts and reputation concerns for the Central Bankers.In this thesis, first the classical time inconsistency literature and the empirical evidences have been summed up. Then the new type inflation bias is defined and the several empirical models have been modeled. Finally, as a contribution to the literature, a new theoretical model is built and two different tests to check the asymmetrical behavior of the quite alike developing countries Turkey, Poland and Brazil Central Banks were tested.