Bankacılık sektöründe etkin bir iç kontrol sistemi kurulmasına ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri ile yabancı ortaklı ticari bir banka üzerine inceleme
Problems and suggestions about establishment an effective internal control system in the banking sector, a review on a commercial bank with a foreign shareholder
  1. Tez No: 285864
  2. Yazar: DİDEM YÖNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEREN ERDİN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
?Bankacılık Sektöründe Etkin Bir İç Kontrol Sistemi Kurulmasına İlişkin Sorunlar ve Çözüm Önerileri İle Yabancı Ortaklı Ticari Bir Banka Üzerine İnceleme? konulu bu çalışmanın amacı, bankacılık sektöründe yasal düzenlemeler ile kurulması zorunlu olan iç kontrol sisteminin oluşturulması ve işleyişinde ortaya çıkan sorunlar ile olası çözüm önerilerini tanımlamaktır. İç Kontrol tarihler boyunca çeşitli şekillerde uygulanır olmuştur. Yıllar içinde uygulanma alanı yaygınlaşmış, etkinliği artmış ve daha çok benimsenmiştir. Son yıllarda özellikle finans alanında ortaya çıkan suistimal olaylarından sonra günümüz iş hayatında önemi daha da artmıştır. Konu hakkında yasal düzenlemeler ile sistemin çerçevesi ve esasları daha detaylı şekilde belirlenmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte sistemin etkin şekilde kurulması ve işletilmesi konusunda sistemin içselleştirilmesi, uygulama prensiplerinin yerleştirilmesi, personel seçimi ve sürekliliği konularında sorunlar yaşanabilmektedir. Ortaya çıkan bu sorunların çözümüne ilişkin öneriler sistemin etkinliğini arttıracaktır. Bu sayede iç kontroldan sağlanacak fayda da artacaktır. Bu amaçla çalışmanın kapsamında, iç kontrol ve iç kontrol ile ilişkili banka ve bankacılık, etik ve denetim kavramları ve işlevleri ile bankacılık sektöründe iç kontrol uygulamalarında yaşanan sorunlar ve bunlara yönelik çözüm önerileri açıklanmıştır. Uygulama çalışması olarak, iç kontrol yapılanmasına ve iç kontrolda dağıtık organizasyon yapısına ilk başlayan bankalardan biri ele alınmıştır. Çalışma için uygulama örneğindeki iç kontrol yapısı, sistemin unsurları ve uygulanan çözüm yöntemleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study named as?Problems and Suggestions About Establishment An Effective Internal Control System In The Banking Sector, A Review On A Commercial Bank With A Foreign Shareholder?, is to mention the problems and to identify the suggestions about these problems occuring internal control system establishment and process which is regulated by law. Internal Control has been applied in various ways throughout history. Over the years became widespread, more effective and more adopted. In recent years, especially after the events of misuse occurring in the field of finance became more important in business life today. The framework and the principles of the system is tried to determine in details with legal regulation. At the same time, about establishing and operating an effective system, problems might be encountered in the internalization of the system, placing the principles of practice, selection of staff and continuity. The suggestions to these problems would increase the effectiveness of the system. In this way, benefit gotten from the internal control would increase also. In this study, internal control and the terms related with internal control such as bank, banking, ethic and audit are explained with concept and functions. Also the problems occuring internal control process in the banking sector and suggestions to these problems are explained. For the application part of the study, the internal control system in a commercial bank with a foreign shareholder is selected which was the one of the first bank established the internal control system and decentralized internal control process. For the study, the structure and the functions of this internal control system and also the solution methods for the problems in the system were explained.