Bankalarda iç denetim sistemi ve Türkiye'deki uygulamalar
Internal auditting in banks and practices in Turkey
  1. Tez No: 218815
  2. Yazar: AYŞE AKÇA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UYGUR TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bir ülkede finansal sistemin zayıf olması ulusal ve uluslararası alanda mali istikrarı tehdit edebilmektedir. Dünyada küreselleşme eğilimlerinin ve sermaye hareketlerinin artması finansal sistemi etkileyen temel faktörlerdir. Bu gelişmelerle beraber finansal piyasalardaki risklerin boyutu ve önemi de artmıştır. Bu çalışmada özellikle finansal sistemin en önemli kurumları olan bankalar üzerinde etkin bir gözetimin sağlanmasının önemi üzerinde durulmuştur.Çalışmanın ilk bölümünde denetim kavramı, denetim türleri ve denetim standartları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise iç kontrol ve iç denetim sistemleri ve bankacılıkta iç denetim sisteminin esasları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde bankalarda iç denetim sistemi, bankacılıkta etkin gözetim ve denetime ilişkin temel prensipler incelenmiştir. Son bölümde ise, Türk Bankacılık Sektöründe yaşanan sorunlar ve iç denetim sisteminin Türk Bankacılık Sektörüne girmesi üzerinde durulmuş ve bu konudaki uygulamalar anlatılmıştır.Özel sektör kuruluşları tarafından yoğun olarak kullanılan iç denetim faaliyeti son yıllarda kamu iç mali kontrol sistemlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Çalışmada ekonomiyi en çok etkileyen sektörlerden biri olan bankalarda hesap verebilirliğin ve mali saydamlığın sağlanması amacıyla etkili bir iç denetim sisteminin kurulması zorunluluğunun sebepleri ve önemi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a country a weak financial system can threaten the national and international stability. The main factors that effect economy are the increase of globalization tendency and capital movements all over the world. With these developments the dimension and importance of the risks in the financial system has rised. İn this study we have specially dwelled on the active supervision and auditting in banks which are the most important associations of the financial systems.In the first part of the study we have described the auditting concept, the auditting types and the auditting standards. However in the second part internal control, internal auditting systems and effectiveness of the princeples of internal auditting systems have been explained. In the third part internal auditing, relating to basic princeples of effective supervision and auditting in banking have been examined. And in the last part of the study existing problems in the Turkish Banking Sector and enterance of internal auditting system into the Turkish Banking Sector and applications about this subject have been explained.In the recent years internal auditting activity which has been intensively used by private sector instutions has become the inseperable part of public internal financial control systems. In the study, banks which are one of the primary sectors that has an influence on economy, in order to provide accountcy for and financial tranparence, the obligation to construct an effective internal auditting systems importance and reasons have been explained.