İnternet çağında yeni dijital ses kodlamaları ve müzik paylaşım yolları
Audio coding techniques and methods of music distribution in the internet age
- Tez No: 285865
- Danışmanlar: PROF. RUHİ AYANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Müzik, Science and Technology, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Müzik teknolojilerindeki gelişmeler, müziğin üretim sürecini tarih boyunca etkilemiştir. Ses kayıt tekniklerinin ortaya çıkışından beri müzik teknolojilerindeki en büyük gelişme, ses bilgilerinin dijital ortama aktarılabilmesi olmuştur. Ses bilgilerinin dijital ortamda kodlanması, sıkıştırılması ve aktarılması için geliştirilen yeni teknikler, müzik dinleme kültürümüzü kökten bir değişim sürecine sokmuştur. ?İnternet Çağında Yeni Dijital Ses Kodlamaları ve Müzik Paylaşım Yolları? adlı tezde dijital ses kodlama teknikleri ve müzik paylaşım yöntemleriyle ilgili yakın geçmişte gerçekleşmiş ve hâlen süregelen gelişmeler incelenmiş ve bu gelişmelerin sanatsal, kültürel, sosyal ve teknolojik etkileri tartışılmıştır. Tez içeriğinde incelenen ses kodlama teknikleri, müzisyenlerin, dinleyicilerin ve müzik şirketlerinin bakış açıları göz önünde bulundurularak karşılaştırılmıştır. Ses kodlamaları ve aktarımı sırasında ses sinyalleri çoğu zaman değişikliklere uğradığı için, bu şekilde elde edilmiş reprodüksiyonların, eserlerin otantikliğine sahip olup olamayacağı da sorgulanmıştır. İncelenen gelişmelerin birçoğu sanatçıların eserlerinin dağıtımının ve paylaşımının büyük kolaylıkla gerçekleşmesini sağlarken, bazı gelişmeler sonucunda sanatçıların vizyonlarına ve haklarına ne kadar saygı gösterildiği ise tartışmaya açıktır. Giriş bölümünde sesin dijital ortama aktarımı ve dikkate alınması gereken psikoakustik prensipleri ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. Dinleyicilerin farklı ses kodlama tekniklerine verdikleri tepkileri inceleme amacıyla duyum testleri de yapılmış ve testlerin sonuçları tez dâhilinde yorumlanmıştır. Sonuç bölümünde ise tezde yapılan incelemeler ışığında müziğin dijital ortamdaki geleceği konusunda tahminler yürütülmüştür ve bu süreç boyunca müzik eserlerinin sanatsal ve maddî değerlerini koruyabilmek için müzisyenlerin, dinleyicilerin, mühendislerin ve müzik şirketlerinin üzerine düşen görevler hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, technological advances in the world of music have transformed the way music is produced, distributed and consumed. The advent of digital music formats have had the greatest impact on music industry since the emergence of sound recording technologies. The new ways of coding, storing and sharing music in the digital world have started altering our culture and traditions when it comes to listening to music. This dissertation, named ?Audio Coding Techniques and Methods of Music Distribution in the Internet Age?, analyzes the recently developed audio coding formats, methods of sharing music and their social and cultural implications. The audio coding techniques mentioned in this dissertation are examined from the musician?s, the listener?s, the record label?s and the sound engineer?s perspectives. Since sound signals are often altered or in some way distorted during digital coding or streaming, the authenticity of these digital reproductions is also called to question. While most of these new technological developments help the worldwide distribution of music, whether these new methods respect the rights and the artistic visions of the musicians is open to debate. The introduction section includes basic information about digital audio coding and the principles of psychoacoustics. As a part of this study, blind hearing tests have been performed in order to record the listeners? reactions to different digital audio formats. In light of the examinations and analyses made in this dissertation, educated guesses regarding the future of digital music technologies and suggestions for the new roles of musicians and listeners have been offered as a conclusion.