Nükleer reaktör çeşitleri ve Selçuk Üniversitesi Kampüsü için uygun bir reaktör seçimi
- Tez No: 28587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA OĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NÜKLEER REAKTÖR ÇEŞİTLERİ VE SELÇUK ÜNİVERSİTESİ KAMPUSU İÇİN UYGUN BİR REAKTÖR SEÇİMİ Nuretdin EREN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Rıza O?UL 1993, Sayfa : 67 Jüri : Doç.Dr.Rıza O?UL Prof.Dr.Hüseyin YÜKSEL Prof.Dr. Yalçın ELERMAN Bu çalışmada, nükleer reaktörlerin enerji kaynağı olan fisyon reaksiyonu incelenmiş ve kimyasal reaksiyonlarla karşılaştınlmıştır. Sonuçta fisyon enerjisinin kimyasal reaksiyonlarla üretilen enerjilerden çok yüksek olduğu gözlenmiştir. Daha sonra nükleer reaktörler ve yakıtları incelenmiştir. Bir reaktör için kritiklik tanımı yapılmıştır. Nükleer reaktörleri tanımlayarak ve termal reaktörlerle karşılaştırarak yapılarına, etkinliklerine ve tarihsel gelişmelerine göre sınıflandırdık. Son olarak Selçuk Üniversitesi Kampusu için ısıtma ve araştırma amaçlı ve bu tezin sonunda belirtilen birçok yerde kullanılabilecek bir reaktörün uygun olacağı sonucuna vardık. Anahtar Kelimeler : Fisyon reaksiyon, nükleer reaktör, nükleer yakıt, kendinden güvenli reaktör, araştırma reaktörleri. TXa TOBHMtircTiM i..r.j-:.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis NUCLEAR REACTOR TYPES AND A SUITABLE REACTOR SELECTION FOR THE CAMPUS OF SELÇUK UNIVERSITY Nuretdin EREN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Rıza O?UL 1993, page : 67 Jury : Assoc.Prof.Dr.Rıza O?UL Prof.Dr.Hüseyin YÜKSEL Prof.Dr. Yalçın ELERMAN In this study, we have considered the nuclear fission which is the energy source of nuclear reactors and then fission is compared with chemical reactions. We observed that fission energy is much more than the energy produced by chemical reactions. Afterwards, we studied the nuclear reactors and their fuels. Defination of criticity for a reactor has been made as well. Defining and comparing the nuclear reactors with thermal reactors we classified them in terms of their structures, efficiency and of their historical developments. Finally, we proposed a nuclear reactor for the Campus of Selçuk University. This reactor should be a thermal reactor which may also be used for various aims as explained in the final chapter of this thesis. Key Words : Fission reaction, nuclear reactor, nuclear fuel, inharently safe reactor, research reactors.