Moleküllerin enerji düzeylerinin grup teorisi yöntemiyle incelenmesi
  1. Tez No: 28586
  2. Yazar: SERHAT F. ÖZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ BÜYÜKKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bir molekülün Hamiltoniyeni en genel anlamda ele alınmaktadır.Dönmesel - titreşimsel - elektronik (DTE) Hamiltoniyen ve buna ait Schrödinger denklemi elde edilmektedir.DTE denklemi, B örn - Oppenheimer yaklaşımı yapılarak.elektronik ve dönme - titreşim (DT) bileşenlerine aynlmaktadır.lki atomlu bir molekülün DT Schrödinger denklemi bulunmaktadır.Çizgisel olmayan çok atomlu katı moleküller ele alınarak.dönme ve titreşim bileşenleri elde edilmektedir.Molekülün topaç modeli esas alınarak,simetrik,küresel ve asimetrik topacın Schrödinger denklemi ve özdeğerleri verilmektedir.su(l.l) spektrum yaratan cebir (SYC) tekniği kullanılarak.iki atomlu bir molekül için elde edilen DT Schrödinger denkleminin özdeğerleri bulunmaktadır.Çizgisel ve çizgisel olmayan moleküllerin titreşim,dönme ve öteleme kipleri.grup teorisi yöntemiyle incelenmektedir. X ve Y farklı tür atomları göstermek üzere,XY2,X2Y2, XY3jX3 gibi bazı özel moleküller için uygulama yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Hamiltonian of a molecule is considered in its most general form.Rotational - vibrational - electronic (R VE) Hamiltonian and the corresponding Schrödinger equation are obtained.The RVE equation is separated into rotation - vibration (RV) and electronic components by making use of the Born - Oppenheimer approximation.The RV Schrödinger equation of a diatomic molecule is obtained.Taking into consideration the nonlinear polyatomic rigid molecules.the rotation and vibration components are established.Taking the top model of the molecule as the basis.the Schrödinger equation and the eigenvalues of the symmetrical,spherical and asymmetrical top are given.Using the su(l,l) spectrum generating algebra (SGA) technique the eigenvalues of the RV Schrödinger equation,which has been obtained for a diatomic molacule,are found.The vibration,rotation and translation modes of the linear and nonlinear polyatomic molecules are investigated by the group theoretical methods.Indicating different type of atoms by X and Y.applications are carried out for some special molecules such as XY2,X2Y2,XY3 andX3.