Danjon astrolabı gözlemleriyle güneşin yarıçapının tayin edilmesi
  1. Tez No: 28589
  2. Yazar: HÜSEYİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
11 ÖZET Bu çalışma; İnönü Üniversitesi Gök Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezine bağlı Gözlem İstasyonunda, yaklaşık olarak 9 ay süreyle yapılmış olan gözlem sonuçlarının hesaplanmasıdır. Çalışmada, Güneş'in ortalama yarıçapı hesaplanmıştır. Hesaplanan ortalama yarıçap değeri 959“.31 ± 0”.53 olarak bulunmuştur. Burada 0“.53 ortalama etrafındaki dağılımın bir ölçüsü. Yani tek bir gözlemin standart hatasıdır. Gözlemlerden bulunan ortalama yarıçap ise 959”.3 1 ±0". 10 olmaktadır. Bu çalışmaya esas teşkil eden gözlem sayısı 28 takımdır. Bunların 22 takımı Hüseyin Kılıç, 6 takımı da Orhan Gölbaşı tarafından yapılmıştır. IERS verilerinden yararlanılarak, koordinatlardaki düzeltmeler de yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatür değerleriyle karşılaştırılarak tartışılmıştır. DOKÜMANTASYON kiUch
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This work has been done at İnönü University, Space Sciences, Research and Development Centre. The results are based on solar observations during an interval of approximately 9 months. The average radius of the Sun lias been calculated. It is found to be 959“.31 ±0”.53. Here the error is the dispersion about the mean; 28 complete sets were observed, 22 of which were by Hüseyin Kılıç and 6 were Orhan Gölbaşı. Standard error of the mean therefore is ±0".10. Using TERS data the necessary corrections were applied to the coordinates. The results have been compared with those in the literature.