Günümüz resim sanatında kadın figürüne bakış
The women image at contemporary painting
  1. Tez No: 285901
  2. Yazar: SEVGİ YANAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İRFAN OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İlk çağlardan itibaren yaşadığı dünyayı anlamlandırmaya çalışan insan duygu ve düşüncelerini kayalara, mağara duvarlarına çizdiği resimlerle ifade etmeye çalışmıştır. Ardından fildişinden, taştan ve kilden heykeller yapmıştır.Klan düzeninde yaşayan topluluklarda, kadın-erkek ilişkilerinde iktidar mücadelesi yoktur. Barışçıl olan bu topluluklar için birliktelikleri ve dayanışmaları çok önemlidir. Erkekler ava giderken, kadın toplayıcılıkla ilgilenir, erkeklerin getirdiği besini pişirir, eşit paylaştırır.Doğayı gözlemleyen kadın, tarımın da yaratıcısı olacak, doğurganlığı toprağın bereketiyle özdeşleştirilecek ve toprak ana olarak anılacaktır.Geniş tarıma geçişle beraber, anaerkil düzen yerini ataerkil düzene bırakır. Geniş kalçalı ana tanrıça heykelciklerinin yerini, fallus imgesinin vurgulandığı tanrı heykelleri alır.İdealize edilmiş kadın heykelleri yontulurken, Yunan ve Roma toplumunda kadın köleden farksızdır. Tek tanrılı dinlerin de baskısıyla günahkar kadın Rönesans'la beraber annelik görevleri vurgulanan, alçak gönüllü, namuslu kadına dönüşmüştür. İdeal anne ve erdemli kadın olarak Madonna İtalyan Rönesans sanatının temel konularından biri olmuştur.Yüzyıllarca hayatları ev içinde sınırlı kalmış kadınlar, sanayi devriminin etkisiyle, erkeklerle beraber fabrikalarda kamusal alana dâhil olmuşlardır. Ekonomik özgürlüklerini kazanmaları, bilinçlenmelerine ve örgütlenmelerine yol açmıştır.Gelişen sanayi, değişen ekonomik güçler ve savaşlar, kadınların rollerinde de değişim yaratmıştır. Savaş zamanı ucuz işçi ve önemli işgücü sayılan kadından, savaş sonrası meydanı erkeklere bırakması, çocuk doğurması beklenmiştir. Savaş zamanı propaganda aracı olarak gelişen reklâm sektörü, ikinci dünya savaşı sonrası kadınlara evlere dönmesi çağrısını yaparken aynı zamanda bakımlı ve güzel olmalarını da önermektedir. Renkli sinema ve Pop Art'ın gelişmesi seks ikonları yaratmış, metaya dönüşen kadını medyanın vazgeçilmez malzemesi yapmıştır.Bu yıllarda kadınlar- feminizmin de etkisiyle- hayatın her alanında olduğu gibi sanat alanında da kendi durumlarını sorgulamaya başlarlar. Sanatçılar kadın sorunlarından yola çıkarak yaptıkları işlerde erkek egemen sistemi de eleştirirler.
Özet (Çeviri)
From the first ages, human being tried to understand the world that wanted to explain human senses and thoughts by drawing pictures in cave walls, rocks. Afterwards made statues from ivory, rock and clay.There had been no struggle in the relationship for women and men who lived in tribe society. The solidarity and been together had very important for this peaceful societies. While men gone to hunting women collected fruits and vegetables, after that they divided up all things equivalently.Women would be the creator of agriculture as watched the nature, her fertility would equate with solid fertility and called mother earth.With transition to wide agriculture, matriarchal level leaved his place to patriarchal level. Statute of the gods highlighted fallus image taked wide-hipped mother goddes statuettes place. When the idealized statues of women dragged, in roman and greek society women had no different from a slave. Sinful women had becomed motherhood tasks highlighted, humble, honorable with the pressure of monotheist religions in Renaissance. Madonna who was ideal mother and virtuous women had been one of the main issues of the Italian Renasissance art.After the Industrial Revolution, women who had been limited lives in the house for centuries, had been together with men in public at factories. Gaining economic conjuction opened a road that women becomed conscious and got organized.Evolving industry, changing economic forces and war has created the changing role of women. At wartime, women had considered as cheap and important labor, had expected to leave public to men, delivered a child after war. At war time advertising sector, growed as a part of propaganda, while calling on women to return home, after war at the same time also offered women to be well cared and beatiful. Colour Film and development of Pop Art has created sex icons, made women media?s indispensable material became meta.In those years, women ? with the impact of feminism ? began to interrogate own statues in art like as in areas of all life. Artists also make criticism about patriarchal system at own work that arise from women issues.