Mario Fratti' nin 'Porno' adlı oyunu ve izleme-izlenme halinin birey üzerindeki etkisi
Mario Fratti's play named 'Porn' and the effect of 'the watching - being watched' state on individuals.
- Tez No: 285914
- Danışmanlar: PROF. ZELİHA BERKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mario Fratti' nin ?Porno? adlı oyununu sahneye koyarken üzerinde durulmaya çalışılan ana tema bireyin izleme ve izlenme durumu olmakla birlikte aynı zamanda bu durumun kaçınılmazlığı ve yarattığı ahlaki dengesizliktir.Bir yandan bu ahlak anlayışının getirisi olarak değersizleşen insan hayatları, bunların yansıması olarak gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde sıradanlaşması anlatılmaya çalışılırken diğer yandan insanların geçmişleri ve bunlarla ilgili bağlarından kurtulamamalarının üzerinde durulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın yazılı metin olarak sunulan kısmında ilk çağlardan başlayarak günümüze kadar izlenme ? izleme ? gözetleme duyguları bireyler devletler ve egemen güçler açısından ele alınmıştır. Devletler ve egemen güçlerin 21. yy la birlikte ele geçirdiği teknolojik imkânlarla her geçen gün dünyayı biraz daha küresel köy haline getirdiğinden ve aynı olguları bireylerin kendi küçük cemaatleri içinde de yaptığından bahsedilmiştir.Çalışmanın diğer bir aşaması olan sahneleme kısmında ise yukarıda bahsettiğimiz olgular kullanılarak hazırlanan reji detaylı olarak anlatılmaya çalışılmıştır.Sahnelemede kullanılan ve karakterleri birbirine bağlayan ipler aslında Onları aynı zamanda geçmişlerine ve kurtulamayıp bağlı kaldıkları olaylara bağlamaktadır. Diğer taraftan üçüncü sayfa haberleriyle kaplı duran bir odanın içindeki kendi de gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinden oluşturulmuş bir cansız kadın manken ve oyun içerisinde başına gelenler ahlaki sorgulamayı da beraberinde getirmektedir.Genel itibari ile tezin yazılı aşamasında da sahneleme aşamasında da üzerinde durulan izleme ? izlenme, burjuva ahlakı ve getirdiği ahlaki dengesizlik, geçmiş ve geleceğe olan bağlarımız (ki bu bağlar bizi sosyal yaşamımız içinde duygu ve düşünceler ile bağlarken elektronik ortamda internet ve her ne şekilde olursa olsun bıraktığımız dijital izlerimizle de bağlamaktadır) ele alınmaya çalışılmış ve bunun bireyler üzerindeki etkisi yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Main theme while staging the theatrical presantation of Mario Fratti?s?Porno? is the state of being watced and watching individuals. It showsthe inevitability of the case and the moral inbalance caused by it.While the lives of humans are getting unworthy as a result of this moral imbalance,the reflection of this situation is taking place on the third pages of newspapers as ordinarynews and meanwhile the bonds of people to their past and their inabilityto escape from these bonds are emphasized.On the written part of the worksheet, the first ages up to our date, the actions of:watching, being watched and spying had been taken in terms of individuals, governmentsand sovereign powers. Especially the active role of governments and sovereign powersmaking the world smaller by the technologic power in their hands and the similar behavors ofindividuals on their small communities are also mentioned.On the stage phase , all of the notations mentioned above are used in detail to explain the situation.The ropes between the characters used on the stage are actually their bonds to their past which they can never release themselves. Additionally the lady mammequin built of the third pages of newspapers, located in the middle of a room also covered by the third pages of newspapers, symbolizes the moral inquisition.In general, both in the written phase or the stage phase of the thesis, watching-being watched statement, bougeois morality and its moral imbalance, and our bonds to our past and future, are analysed. And here, our bonds to our past and to our future includes both our feelings and thoughts in our social lifes and even our digital imprints as well.