VHF-UHF dairesel dizi anten tasarımı
VHF-UHF circular array antenna design
  1. Tez No: 285925
  2. Yazar: ÖMÜR HANYALI
  3. Danışmanlar: DR. DEMET S. ARMAĞAN ŞAHİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hızla gelişen uydu, kablosuz iletişim, uzaktan algılama ve radar sistemleri geniş bantlı anten yapılarına ihtiyaç duymaktadır. Teknolojinin hızla gelişimine paralel olarak askeri alanda geniş bantlı sistemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerin yer alacağı platformun fiziksel boyutları göz önüne alındığında, tasarlanılacak antenin boyutları da önem arz etmektedir. Özellikle insansız hava araçları, uçaklar gibi küçük hacme sahip yapılarda düşük ağırlıkları, küçük boyutları ve yüksek verimlilikleri ile mikroşerit (microstrip) antenler yaygın olarak kullanılmaktadır.Vivaldi antenler genişleyen yarık hatlı antenler sınıfında en yaygın kullanılan anten tipidir. Vivaldi antenler geniş bantlı ve yönlü ışımalarının yanı sıra düşük maliyetli ve kolay üretilebilen antenlerdir.Pasif radar ve ESM sistemleri gibi geniş bantlı sistemlerde gelen sinyalin yüksek başarımla toplanması, sistemin anten tasarımı ile doğrudan ilişkilidir. Sinyal kaynaklarının tespiti için yön bulma gereksinimin artması, anten elemanlarının fiziksel özellikleri nedeniyle her yöne eşit olarak ışıma yapamamaları ve hedeflenen doğrultuda daha fazla ışıma kazancının istenmesi sebebiyle anten dizilerinin kullanımı yaygınlaşmaktadır.Bu tez çalışmasında, geniş bantlı sistemlerde kullanılmak üzere 450-1500 MHz frekans bandında yanca düzleminde 360 derece kaplama alanı sağlayacak dizi anten tasarım çalışması yapılması hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
Rapidly developing satellite, wireless communication, remote sense and radar systems need wide band antenna structures. Wide band antenna systems are commonly used in military applications in parallel with technological improvements. Considering the physical dimensions of the platform where this system is to be located, dimensions of the antenna to be designed will be very important. The microstrip antennas with being low in weight, having small dimensions and with having high efficiency rates, are commonly preferred to be used in small structures such as UAV?s (Unmanned Air Vehicles) and aircrafts.Vivaldi antennas are the most common used antenna type in tapered slot antenna class. Not only they are of wide band and directive but also cheap and simply produced antennas.In wide band systems such as passive radar and ESM (Electronic Support Measurement), collection of the incoming signal with high success ratio is fully related to the design of the system?s antenna.As a result of increase in necessity for detection of signal sources, being unable to radiate equally on each direction due to the physical specifications of a single antenna element and requesting more radiation gain on targeted directions, the usage of antenna arrays has become more common.The aim of this thesis study is to design an array antenna system which will provide a 360 degree covering in azimuth plane and also will run in 450-1500 MHz frequency band to be used in wide band systems.