VHF/UHF telsiz karıştırma sistemlerinin araziye yerleştirilmesine yönelik bir karar destek sistemi
A decision support system for locating VHF/UHF radio jammer systems on the terrain
  1. Tez No: 161404
  2. Yazar: COSKUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEVRİYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Günümüzde Elektronik Harp (EH) muharebeye etki eden kuvvet çarpanlarının en önemlilerinden birisi olarak değerlendirilmektedir. Elektronik Harbin başarısı, ayrıntılı planlamaya, diğer muharebe bileşenleri ile entegrasyonuna ve elektronik harp sistemlerinin etkili olabilecekleri arazi kesimlerine konuşlandırılmasına bağlıdır. Elektronik Taarruz (ET), EH'nin taarruzi bölümü olarak tanımlanabilir. Bu kapsamda, elektromanyetik sinyal kullanılarak hedef haberleşme ve elektronik sistemlerinin etkisiz kılınması, hedefin elektromanyetik spektrumu kullanmasının engellenmesi ya da bu ortamdan istifadesinin kısıtlanması, komuta kontrol unsurlarının aldatılması veya yönlendirilmiş enerji ve antiradyasyon füze dâhil sistemler kullanılarak silah, personel ve teçhizatının imhası yer almaktadır. Elektronik taarruzun bileşenlerinden birisi de elektronik karıştırmadır. Hedef telsiz haberleşme sistemlerine uygulanan elektronik karıştırma telsiz karıştırması olarak adlandırılmaktadır. Telsiz karıştırmasında amaç, karıştırıcı sistemler vasıtasıyla hedef telsiz almaçları üzerinde baskı kurarak, haberleşme yeteneğini azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmaktır. Bu çalışmada, VHF/UHF frekans bandında çalışan telsiz karıştırma sistemlerinin, sabit yatay anten huzme açısı içerisinde tek frekans (nokta karıştırması) ve sıralı frekans karıştırması icra etmek maksadıyla araziye yerleştirilmesinde kullanılabilecek bir matematiksel model önerilerek, önerilen modele dayalı bir karar destek sistemi oluşturulmuştur. Yerleştirme problemi, Maksimum Kaplama Problemi ile modellenmiş, modelin çözülmesinde LINGO paket programı kullanılmıştır. Karar destek sisteminde kullanıcı ile etkileşim Microsoft-Excel programı ile sağlanmıştır. Oluşturulan karar destek sisteminde, bir senaryo dâhilinde model, hedeflerin eşit ağırlıklı ve ağırlıklandırılmamış olduğu durumlarda çalıştırılmıştır. Aynı senaryo içerisinde yedek mevzi yerleri de belirlenmeye çalışılmıştır. Senaryo için elde edilen çözümler değerlendirilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, Electronic Warfare(EW) is considered one of the important power multipliers which affects the combat. The success in EW depends on detailed planning, integration with the other combat components and locating the EW assets to the parts of the terrain where they can be effective. Electronic Attack (EA) can be described as the offensive part of the EW. EA involves the use of electromagnetic energy to neutralize target electronic systems, to take actions to prevent or reduce an target's effective use of the EM spectrum, to deceive target command and control elements or the use of directed energy or anti-radiation weapons to destroy personnel, arms and equipment. Electronic jamming is one of the components of EA. The jamming which is employed against the radio communication system is called radio jamming. The purpose of radio jamming is to degrade or destroy the target's communication capability by suppressing the radio receivers via jammer systems. In this study, a mathematical model is suggested concerning the location of VHF/UHF frequency radio jammer systems to the terrain parts to conduct single frequency or sequential frequency jamming, and then a decision support system (DSS), based on the suggested model, is formed. Location problem is modelled by the maximum covering location problem and LINGO package program is used to solve the model. Interaction with the user is provided via the MS-Excel program in the DSS. In the application part of the study, a scenario was set up and the model was run for the two case, weighted and unweighted situations of the targets. With the same scenario, backup positions for the jammer systems has been determined. Solutions for the scenario has been evaluated. vm