Sonlu derinlikteki deniz içinde düşey olarak daldırılmış bir harmonik magnetik dipol tarafından üretilen düşük frekanslı (0-300 Hz) elektromagnetik alanların hesaplanması
  1. Tez No: 28595
  2. Yazar: AYSEL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞİMBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu tez, su içinde dikey manyetik dipol kaynak ve alıcının yüzeye yakın bir yere eşit uzaklıkta yerleştirilmesiyle oluşan elektromanyetik alan bileşenlerinin bulunmasını amaçlamaktadır. (TE) enine elektriksel ve (TM) enine manyetik modlanyla ilgisinden dolayı elektromanyetik alanların bulunmasında Schelkunoff potansiyel denklemleri kullanılmıştır. Bu çalışma, denizaltı haberleşmesinde elektromanyetik dalgalarla bilgi aktarılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu ULF ve ELF frekans bandındaki çok düşük frekanslı elektromanyetik dalgalarla sağlanmaktadır. tp «Ö»*» WW0UJ IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is aimed in finding the Components of the electromagnetic fields which are resulted by a vertical magnetic dipol source and a receiver in the water where replaced at the same distance near the surface. By obtaining the electromagnetic fields, due to its relation with (TE) transversel electrical and (TM) transversal electromagnetical modes, Schelkunoff potential equations has been used. This work is playing rather an important part in Communicating of information by electromagnetic waves at subsmarine. This is carried outby very low frequency of electromagnetic waves at ULF and ELF frequency bands.