Vücut sıvılarında NMR T1 durulma mekanizmasının saptanması
- Tez No: 28598
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ill ÖZET Kanserli ve kanser olmayan hastalardaki, proton spin-örgü durulma oranı(l/Tı), 60 mHz de çalışan bir FT-NMR spektro- metresi ile ölçüldü. Kanser olmayan hastaların asitlerindeki ortalama durulma oranı, anlamlı bir şekilde kanserli hasta ların asitlerinkinden daha küçüktür. 1/Tı' i kanserli hastalarda total protein(TP) ile oldukça zayıf ilgi gösterirken, kanser olmayan hastalarda oldukça güçlü ilgi gösterdi. Kanserli iki durumun dışında, düşük protein asitleri düşük 1/Tı oranına ve yüksek proteinli asitler ise daha yüksek 1/Tı oranına sahiptirler. Bu durum; Ti ölçümlerinin, kanserli asitleri diğerlerinden ayırmada TP kadar faydalı olduğunu ifade eder. Kanserli olmayan veriler için 1/Tı ile TP arasında lineer bir ilişki olduğu görüldü. Sonuç olarak; kanserli olmayan asitlerde nükleer durulma mekanizmasının, proteine bağlı su ile serbest su molekülleri arasında su protonlarının hızlı kimyasal değiş-toku- şundan ileri geldiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The proton spin-lattice relaxation rate(l/Ti) in malignant and non-malignant ascites was measured with a FT-NMR spectrome ter operating at 60 mHz. The mean relaxation rate in non-malig nant ascites was significantly smaller than that in malignant ascites. The 1/Ti in non-malignant ascites correlates strongly with total protein (TP), Whilst in malignant ascites shows only a poor correlation. Except two cases of malignancy, low-protein ascites have low-l/Ti rate and high-protein ascites have higher 1/Ti rate. This low-l/Ti rate and high-protein ascites have higher 1/Ti rate. This implies that Ti measurements may be as usefull as TP in discriminating malignant ascites from others. The least squares fitting of 1/Ti versus TP for the non-alig- nant data gives a linear relationship, and suggests that the relaxation mechanism in ascites is caused by a fast chemical exchange of water molecules between protein bound water and re mainder.