Synthesis and characterization of polymeric drug delivery system in sub-micro scale
Mikron altı ölçekte polimerik ilaç taşıma sistemlerinin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 893431
- Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞAKAR DAŞDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Düşük farmakolojik özelliklere sahip ilaçların etkinliği, salınım, emilim, dağılım ve eliminasyon süreçlerini kontrol eden ve düzenleyen ilaç taşıma mikroyapıları aracılığıyla geliştirilebilir. Bu çalışmada mikron altı ölçekte ilaç taşıma sistemi sentezlemek için; düşük farmakolojik etki gösteren amfisilin trihidrat ve cefaleksin monohidrat antibiyotikleri, poli(metil vinil-eter-alt maleic anhidrit), poli(etilen-alt-maleik anhidrit) ve poli(izo butilen-alt-maleik anhidrit) 3 farklı maleik anhidrit kopolimeri ile halka açılması reaksiyonu ile kopolimer-ilaç arasında amid bağı oluşumu ile altı farklı kopolimer-ilaç taşıyıcı sistem sentezlenmiştir. Sentezlenen kopolimer-ilaç taşıyıcı sistemler 1H NMR ve FTIR/ATR ile yapısal tanımlama için karakterize edildi. Ayrıca; analizler UV/VIS spektroskopisi ve Zeta-sizer cihazı ile yapıldı ve onu takip eden antibakteriyel testler ile tamamlanmıştır. 2 farklı antibiyotik için yeni ilaç taşıyıcı sistem adayları elde etmek amacıyla sentezlenen kopolimer-ilaç taşıyıcı sistemlerinin farklı pH değerlerinde ve simüle edilmiş vücut sıvılarında zamana bağlı olarak optimum stabilite ve aktivite koşulları belirlenmiştir. Bu çalışma ile her bir antibiyotik için en uygun olan ilaç taşıma sistemi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of drugs with poor pharmacological properties can be improved through drug delivery microstructures that control and regulate various release, absorption, distribution and elimination processes. In this study, to obtain polymeric drug delivery system in sub-micro scale, ampicillin trihydrate and cephalexin monohydrate antibiotics having low pharmacological properties were reacted with poly(methyl vinyl ether-alt-maleic anhydride), poly(ethylene-alt-maleic anhydride) and poly (isobutylene-alt-maleic anhydride) copolymers and 6 different copolymer-drug delivery systems were synthesized by chemical conjugation method based on the ring opening reaction of anhydride ring of copolymer to obtain amide bond with drug. The synthesized copolymer-drug delivery systems were characterized by 1H NMR and FTIR/ATR for structural identification. Also, analyses were done by UV/VIS spectroscopy and Zeta-sizer instrument in detail with consecutive antibacterial tests. Optimum stability and activity conditions of synthesized copolymer-drug delivery systems in different pH values and simulated body fluids as a function of time to obtain new drug delivery system candidates for 2 different antibiotics were determined. The most suitable drug delivery system candidate has been chosen for each antibiotic with this study.