Sepet örme tekniği ve sanatsal yorumlar
Basket weaving technics and artistic interpretations
- Tez No: 285984
- Danışmanlar: PROF. SUHANDAN ÖZAY DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sepet Örme Teknikleri tarihsel açıdan incelendiğinde kültürümüzdeki zenginlik ilk bakışta dikkatleri çekmektedir. Ancak araştırmalar süresince kaynak sıkıntısı çekilmektedir. Bu tez araştırması ile Türkiye ve Dünya Kültürlerinde sepet ve sepetçilik konusunda tarihsel bilgilere yer verilmiştir. Dünyadaki ilk el yapımı tekstil tekniği olan bu zanaat günümüzde hala mekanikleşmeden ilk günkü haliyle devam ettirilmektedir. Sepet örme tekniği ilk insanın örtünme, avlanma, yiyeceklerini taşıma ve saklama gibi en temel özelliklerine cevap vermiştir. Daha sonra kullanılan teknikler ve ihtiyaçların sonucunda dokuma tekniğinin gelişimine bir basamak olmuştur. Tezin ilk bölümünde, sepetin etimolojik, tarihsel bilgilerine yer verilmiş ve dünyadaki ilk bulgular araştırılmıştır. İkinci bölümde Sepet örücülüğünde dünya üzerinde kullanılan materyaller, teknikler ve formlar incelenmiştir. Kültürler arası etkileşimler bu bağlamda karşılaştırılarak ortak yönleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Türkiye ve dünya sepetçiliğinin tarihsel gelişimi göz önünde bulundurularak günümüzdeki durumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise sepet bir sanat eseri olarak incelenmiş, çağdaş sepet yorumları Lif sanatı platformunda değerlendirilmiştir. Lif sanatının insanın temel kültür uğraşlarından biri olduğu fikrinden yola çıkarak günlük yaşamla iç içe geçen lif sanatı aynı zamanda güzel sanatların yaratıcı aktivitelerinden biridir.
Özet (Çeviri)
When we explore basket weaving methods historically, at first look we notice the richness in our culture. However, there is source vii difficulties during researches. Historical informations about baskets and basketry in Turkish and World cultures were provided by means of this study. This craft which is the first handmade textile technics, continues today without mechanizing, with its early existence. Basket weaving method met the basical requirements of early people?s, such as covering, hunting, carrying and keeping feed. As a result of used technics and requirements, later it had became a step for development of weaving technics. In first chapter of this study, historical information was provided, and first evidences in the world were searched. In second chapter; materials which were used widespread in basket weaving, technics and forms were explored. Interactions between cultures were compared within this point of view, common properties were mentioned. In third chapter, recent situation of basketry had been tried to be assigned by considering historical development of basketry around Turkey and World. In fourth chapter, basket were explored as artistic work, contemporary basket interpretations were evaluated in Fibre Art Platform. Starting with the idea that Fibre art is one of the basical culture works of people, fibre art is one of creative arts of fien arts as well as it is nested with daily life.