Ordu ili Fatsa ilçesinde el sanatları çerçevesinde üretilen bitkisel örücülük ürünleri ve üreticileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 18044
- Danışmanlar: PROF.DR. FİRDEVS KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
6- ÖZET Araştırma, Fatsa ilçesi bitkisel örücülüğünün günü müzdeki durumunu, bu sanat dalıyla uğraşanların bitkisel örücülükle uğraşmayı etkileyebilecek bazı özelliklerini tesbit etmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırmanın materyalini bitkisel örülükle (sepet örücülüğü) ile ilgili olarak yapılan kaynak taraması ile elde edilebilen yayınlanmış ve yayınlanmamış eserlerden sağlanan bilgilerle, Ordu ilinin Fatsa ilçesinde bitkisel örücülükle uğraşan 35 birey ve bu bireylerce üretilen ürünler oluşturmuştur. Araştırma sonuçları şöyle özetlenebilir: Fatsa ilçesinde bitkisel örücülükte fındık ve kestane ağacının genç, düzgün, yaş ve ham dalları kul- lanı 1 maktadır. Bitkisel örücülük hammade 1 erinin hazırlanmasında ve üretim tekniklerinde balta, grefei, keser, çift saplı bıçak, normal bıçak, düzeltme tezgahı ve delme demirleri kul lanı 1 maktadır. Fındık ve kestane dallarından öz, örme çubuğu, ağız örme çubuğu, kaytan ve sap hazırlanmaktadır. Fatsa ilçesinde üretilen bitkisel örücülük ürün çeşitleri; yuvarlak sepet, uzun sepet, gıdık, sele, hey ve 111112 çit olarak belirlenmiştir. Yörede yuvarlak sepet, uzun sepet, gidık ve sele ayna teknikle, hey ise farklı teknik le üretilmektedir. Yuvarlak sepet, uzun sepet, gıdık ve sele tabandan başlanarak bir alt bir üst örgü tekniğiyle, hey ise ağızdan başlanıp önce bir alt bir üst, sonra iki alt iki üst örgü tekniğiyle üretilmektedir. Bireyler ördükleri sepetlerde sipariş olursa ya örme çubuğuna boncuk takarak, ya da sepet bittikten sonra sapanda yakma yaparak süsleme yapmakta, normalde kullanı lan sepetlerde süsleme yapmamaktadırlar. Yuvarlak sepet fındık toplamak ve pazara tarım ürünlerini götürmekte; uzun sepet pazar alışverişlerinde, piknikte, tarla ve bahçelere yemek götürmekte; sele sandık gibi çamaşır muhafazada, yufka, mısır gibi mutfak erzak larının korunmasında; hey ise sırtta yük taşıma, patoza fındık verme ve pazara tarım ürünlerini götürmede kul lanılmaktadır. Araştırma kapsamına giren 35 bireyin yaşları 25-65 arasında değişmekte olup çoğunlukla i Ikögreniml idir. Genellikle çiftçilikle uğraşan bireyler 10-40 yıldır bitkisel örücülük sanatını icra etmektedirler. Bitkisel örücülükle uğraşan bireylerden satış için sepet örenler elde ettikleri gelirle aile ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.115 Sepetler pazarda, evde ve tanıdıklar aracılığıyla pazarl anmaktadır, Yörede var olan ve bitkisel örücülükl-e uğraşan bi reylerin eşlerinin yaptığı el sanatları kolan, halı doku ma, çorap, eldiven örme ve iŞne oyaları yapımıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The resaarch has the aim of finding out at one hand the position of the plaiting in Fatsa today and on the other hand the selective characteristics of the people who deals with plaiting. The materials of the research consist of the publishend and non-published works on plaiting and the products, which are plaited by 35 citiens of Fatsa. The results of the research can be as fallows pointed out. In Fatsa, the young, immature, smooth, and wet barnches of nut and chesnut trees are being used in plaiting. During the preparation of the raw material and the production, axe, adze,“grebi”, knife with two handles, knife, smoothing. Loom and iron skewer to make holes are being used by the plaiters. Of the branches of nut and chestnut branches; the plating stripe, upper plaiting stripe, braid and the stem, are made. The plaiting products of Fatsa are; round basket, long basket (“gıdık”), flattish wicker basket, (“hey”) and (“Çit”). 114115 In the region, round basket, (“gıdık”), long basket and the flattish wicker basket are being producted with the same technique; but (“hey”) with a different techni que. The first group are producted, beginning from the bottom, with the“once under once oyer”technique. But“hey”is plaited, beginning from the top, with the“two under two over”, technique. If it is specially desired by the customer, the plaiter decorates the basket with beads on the plaiting stripe and with branding. Normally decorotion is not usual. Round basket is being used, in this region, to put nuts and to transport the agricultural products to the market place. Long basket is being used in shopping and picnic. The flattish wicker basket can be used as a coffer to put the clothes or the food in.“Hey”is used to carry something on the shoulders, to carry the agricultural products to the market place and to“patoz”(the ckaring aut process). The ages of the ploiters who are involved in this research, are between 25-65, the ducational level of them is mostly the primary school education. These people, who are generally farmers, haue been plaiting for 10-40 years.116 The ones, who are plaiting to sell, give rise to an addition to the family income. The baskets are marketed, at the market place, at 9 home and by means of the friends. Carpet-weowing, the stocking and gloves knitting and pinking are the most common hand made works, which are mode by the wives of the ploiters in this area.