Samsun'da geleneksel sepet örücülüğünün kültür ekonomisi ve yeniden üretim kavramlarıyla ele alınışı
Consideration of traditional basket knitting in Samsun with the concepts of cultural economy and reproduction
  1. Tez No: 790708
  2. Yazar: KÜBRA NİYAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
“Samsun'da Geleneksel Sepet Örücülüğünün Kültür Ekonomisi ve Yeniden Üretim Kavramlarıyla Ele Alınışı”adlı bu çalışma Samsun'daki geleneksel sepetçilik mesleğinin bugün nasıl görünür hâle getirileceğini ele almaktadır. Çalışmada kültür ekonomisi ve yeniden üretim kavramları,“Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesi”ve“Yaşayan İnsan Hazineleri Ulusal Sistemi”ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı; geleneksel sepetçiliğin Samsun'daki temsilcilerini tespit etmek, ürünün toplumsal süreç içinde yaşadığı değişimin izini sürmek, mesleğe yönelik bakışı ortaya koymak, sürdürülebilirlik kavramı etrafında modelleme yapabilmek, kültür ekonomisi ve yeniden üretim kavramlarıyla birlikte ele almaktır. Endüstrileşmiş ürünlerin kâr amacına dayandırılması ve doğal üretim bağlamından koparılması gibi hususlar halk bilgisinin aktarımını engellemekte, üretimde ustayı ikincil plana atmaktadır. Bundan dolayı üretim bağlamına sepet yapım ustası ve ustayla birlikte geleneksel bilgiyi de dâhil ederek, mesleği kültür endüstrisine kazandırmak, üretimde değişimi, yeniliği ve çeşitlenmeyi sürekli hâle getirmek amaçlanmıştır. Böylece bireysel yaratım, geleneksel bilgi, yeniden üretim gibi kavramlara dikkat çekilmiştir. Çalışma öncesinde geleneksel sepet örmeyle ilgili hazırlanan 132 soru sepet yapım ustalarına yöneltilmiştir. Yöntem olarak görüşme ve mülâkat yöntemi kullanılmış geleneksel bilgi bizzat ürünün üreticisi tarafından verilmiştir. Bu bağlamda geleneksel bilgi yörede sepetçilik mesleğiyle meşgul olan sepet yapım ustaları tarafından öğrenilirken, ürünün alıcısı veya satıcısı olan kişilerin de sepete ve sepetçilik mesleğine dair görüşlerine yer verilmiştir. Frankfurt Okulu mensuplarının ortaya koyduğu kültür endüstrisi ve kültür ekonomisi kavramları, kültürel ürünlere dair yeni bir bakış geliştirmiştir. Kavramın ortaya çıkışıyla beraber Batı'da olumsuz bir çerçeve çizilirken, zamanla yapılan çalışmalar olumsuzu, olumluya çevirmenin bir örneğini oluşturmuştur. Türkiye'de kültür ekonomisi kavramıyla tanışanlar kültürün, ekonomi ve turizm sektöründe bölgeyi kalkındırabilecek bir güce sahip olduğu görüşüne yer vermiş ve genellikle çalışmalar bu çerçevede nelerin yapılabileceğini tartışmıştır. Böylece günümüzde sepetin aldığı yer, biçim ve işlevi tartışılmış, pazarlama ve kültürel ekonomideki görünümüne yer verilmiştir. Çalışmada geleneksel sepetçilik mesleği ve temsilcilerinin kırsal yaşamdan, kent yaşamına dâhil olamayışı farkındalık oluşturma konusunda problem yaratırken, mesleğin devamlılığı için gereken yenilikleri içermesine de engel olmuştur. Kültür ekonomisinin medya ve reklam aracılığıyla kültürel ürünleri tanıtma ve öne çıkarma gibi işlevleri karşıladığı tespit edilmiş, geleneğin sürdürülebilirliğine dair öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Consideration of Traditional Basket Knitting in Samsun with the Concepts of Cultural Economy and Reproduction”, deals with how the traditional basket-weaving profession in Samsun will be made visible today. In the study, the concepts of cultural economy and reproduction were evaluated together with the“Intangible Cultural Heritage Convention”and the“National System of Living Human Treasures”. Purpose of the study is to identify the representatives of traditional basketry in Samsun, tracing the change experienced by the product in the social process, revealing the perspective towards the profession, modeling around the concept of sustainability and dealing with the concepts of cultural economy and reproduction. Issues such as basing industrialized products on the profit motive and removing them from the context of natural production prevent the transmission of public knowledge and place the master in production. For this reason, it is aimed to bring the profession to the culture industry, to make the change, innovation and diversification continuous in production by including the traditional knowledge together with the basket master and the master in the context of production. Thus, attention was drawn to concepts such as individual creation, traditional knowledge, and reproduction. Before the study, 132 questions about traditional basket knitting were directed to the basket masters. The interview/interview method was used as the method, and the traditional information was given by the manufacturer of the product himself. In this context, traditional knowledge is learned by the basket masters who are engaged in the basketry profession in the region, while the opinions of the individuals who are the buyers or sellers of the product about the basket and the basketry profession are included. The concepts of culture industry and cultural economy introduced by members of the Frankfurt School have developed a new perspective on cultural products. While a negative frame was drawn in the West with the emergence of the concept, the studies carried out over time set an example of turning the negative into a positive. Those who are familiar with the concept of cultural economy in Turkey have included the view that culture has the power to develop the region in the economy and tourism sector, and studies have generally discussed what can be done within this framework. Thus, the place, form and function of the basket today are discussed, and its appearance in marketing and cultural economy is given. In the study, the inability of the traditional basketry profession and its representatives from rural to urban life created a problem in raising awareness, and also prevented it from including the innovations necessary for the continuity of the profession. In this context, it has been determined that the cultural economy meets the functions such as promoting and highlighting cultural products through media and advertising, and suggestions for the continuation of the tradition have been put forward.