Küreselleşme-tüketici-tasarım kavramlarının etkileşimi ve Türkiye'de endüstriyel karo üretimi
Globalization-the consumer- design concepts of interaction and industrial tile production in turkey
  1. Tez No: 286009
  2. Yazar: BURCU GÖLBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. HANDE KURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan küreselleşme kavramı, dünya genelinde bir etkileşim ve değişim yaratmıştır. Tüketici-tasarım ve küreselleşme kavramları birbirleri ile etkileşim içerisindedir. Tasarım ve üretimin öznesi olan tüketici, ürün tasarımlarını doğrudan etkiliyor olmakla birlikte, küreselleşme kavramı içerdiği dünya insanı olma, evrenselleşme yada modernleşme kavramlarıyla, tüketicinin tüketim anlayışlarını dolayısıyla ürün tasarımını etkilemektedir.Diğer ürünlerde de olduğu gibi seramik karo endüstrisinde de durum böyledir. üretici, modayı ve uluslararası trendleri belirleyen şirketlerin verilerine göre hareket etmek ve aynı zamanda inovatif olmak durumundadır.
Özet (Çeviri)
The concept of Globalization; which has big effects on all of the world, has created interaction and exchange in world balance.Consumer, design and the globalization concepts are in interaction with each other. The consumer, who is the main subject of design and production; directly effects the product designs. Also, the globalization concept effects the product design, because it covers the thought of being a worldwide person and getting more global and more coeval.the position is the same in ceramic tile industry as it is in other products. The producer, has to act in the way which the companies which modify the fashion and trends and has to be inovative in the same time.