Saygun 'Horon', Manav 'Klarinet için Taksim', Taviloğlu 'Klarinet Konçertosu', Erdener 'Klarinet Konçertosu')klarinet edebiyatındaki dört Türk yapıtı
(Saygun 'horon', manav 'taksim for clarinet', Taviloğlu 'Concerto for Clarinet', Erdener 'Concerto for Clarinet') four Turkish works in the clarinet literature
- Tez No: 286010
- Danışmanlar: DOÇ. AYLA ULUDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmamda Ahmed Adnan Saygun'un Horon, Özkan Manav'ın Klarinet için Taksim, İstemihan Taviloğlu'nun Klarinet Konçertosu ve Turgay Erdener'in Klarinet Konçertosu başlıklı yapıtlarının klarinet repertuvarındaki yerini incelerken, aynı zamanda bu yapıtların Türk müzik edebiyatındaki yeri ve önemleri de belirtilmeye çalışılacaktır.Yukarıda sözü edilen eserler aynı zamanda resital programı kapsamındadır. Bu eserleri tam anlamıyla inceleyebilmek ve yorumlayabilmek için her eseri oluşturulduğu dönem çerçevesinde de ele almak gerekmektedir.Resital programı içerisinde yer alan eserler üzerine hazırladığım bu çalışmada, yapıtların bestecilerinin müzik tarihi ve Türk müzik edebiyatındaki yeri ve önemi ile birlikte bu yapıtların klarinet edebiyatındaki önemi üzerinde de durulacaktır. Bunun yanında bu yapıtların onları yorumlamamıza katkı sağlayacak biçimde ses malzemesi ve biçimsel analizlerini de yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, I've researched the place of Ahmed Adnan Saygun?s Horon, Özkan Manav's Klarinet İçin Taksim (Taqsim For Clarinet ); İstemihan Taviloğlu?s Klarinet Konçertosu (Clarinet Concerto) and Turgay Erdener?s Klarinet Konçertosu (Clarinet Concerto) in the clarinet repertoire, also reviewed their place and importance in the Turkish Music Literature.The above-mentioned scope of work is also in my recital program. To fully interpret and understand these works each piece needs to be evaluated and examined in the period of its creation.In this study (on the pieces in my recital program), I have focused on the place of the composers in Turkish music history and literature as well as their importance on the clarinet literature. Furthermore, structural and formal analysis of the pieces have also been done to contribute to our way of better interpreting them.