Metallerde ve dielektriklerde elektromagnetik dalgaların yayılması
  1. Tez No: 28601
  2. Yazar: HASAN SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SELAMİ KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışmada genel dalga denklemi gözönüne alınarak elektro- magnetik dalga denklemi; Coulomp,, Fat aday, Ampere ve Lorentz yasaları ile tanımlanmıştır, Elektromagnetik dalga enerjisinin elektrik ve magnetik bileşenleri arasındaki enerji bölüşümü ifade edilmiştir. Kapalı hacim içinde bu enerjinin korunduğu gösterilmiştir. Elektromagnet ik dalgaların yalıtkan bir ortamda homojen, isotrop ve magnetik olmayan bir ortama geçişi Snell ve Fresnel yasaları ile incelenmiştir. Gelen, yansıyan ve geçen elektro magnetik dalgaların koordinat düşlemlerine göre elektrik ve magnetik vektörleri açıklanmıştır " Elektromagnetik dalgaların yalıtkan bir ortamdan başka bir yalıtkan ortama, geçişi incelenmiştir. Bu durumda yansıyan ve geçen dalgalar kıyaslanmış, elektrik ve magnetik vektör bileşenleri ifade edilmiştir. Yine elektromagnetik dalgaların yalıtkan bir ortamdan iletken bir ortama geçişi incelenmiştir. ÎİISeffeETÎİ P»?? ÎOÜİMTASYÛI Mfcitâu*
Özet (Çeviri)
' SUMMARY İn t. Ins study, the general wave equation is condsidered. Then the? electromagnetic: wave eauatıon ıs described after the pioneering works of Coulomb, Faraday,, Ampere and Lorentz in this.field. The energy |:saı- 1 i Lion between the electric and magnetic component of electromagnetic wave energy is expressed. This energy is shown to tae conserved in a closed volume. The transmission of elsctf oınagnetü. waves from an insulated medium to an homogeneous, isotropic arid non-magnetic medium is studied using Snellrs and Fresnei laws,, The incident, reflected and transmitted electromagnetic waves ate described with the electric and magnetic component vectors in the appropiate coordi nates. The transmission of e.m» waves 13 studied from an insuladet medium to another insulated medium» The re-fiected and transmitted wave component &.re compered and they atı-; expressed in terms of electric and magnetic components of incident wave- In addition, the transmission of..?., m" waves form an insulated medium to a condusting medium is studied»