Kurumlar Vergisi Kanunu'nda transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ve peşin fiyatlandırma anlaşması
Distribution of disguised profit through transfer pricing and advance pricing agreement in corporate tax law
  1. Tez No: 286022
  2. Yazar: İPEK DİLAVER
  3. Danışmanlar: PROF. S. ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Transfer fiyatlandırması, küreselleşme olgusunun hızla artması ve ülkeler arasındaki ticaret hacminin genişlemesi sonucunda, uluslararası vergi literatürünün en önemli tartışma konularından birisi haline gelmiştir. Türk vergi mevzuatına 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu ile ?transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı? başlığı altında, transfer fiyatlandırması manipülasyonlarını önleme amacını taşıyan bir vergi güvenlik müessesesi olarak girmiştir. Söz konusu Kanun'un getirdiği önemli yeniliklerden birisi olan peşin fiyatlandırma anlaşması ise, mükelleflere transfer fiyatlandırması yöntemini Maliye Bakanlığı ile birlikte belirleme imkanı sunmaktadır.Bu çalışmada, Kurumlar Vergisi Kanunu ve OECD normları çerçevesinde transfer fiyatlandırması ve peşin fiyatlandırma anlaşması konuları irdelenmektedir. Mevcut transfer fiyatlandırması düzenlemesi ile Türk vergi sisteminin uluslararası düzenlemeler paralelinde çağdaş bir yapıya kavuştuğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transfer pricing regulations has arisen as one of the hottest issues within international tax arena together with the increasing globalization and volume of trade among countries. Transfer pricing regulations have recently been embedded into Turkish Corporate Tax Law (No: 5520) as one of the anti-avoidance rules in order to tackle the disguised/manipulated cross-border profit distributions. One of the most important aspects, brought by the transfer pricing legislation, is the availability of advance pricing agreement which enables tax payers to agree on their future transfer pricing with Ministry of Finance in advance. This study analyses the current transfer pricing regulations and advance pricing agreements within the light of Corporate Tax Law and OECD norms. The study concludes that the current transfer pricing regulations enabled Turkish tax system to become in line with the contemporary international regulations.