Doğu Makedonya Alikoç Köyü'nde evlilik ve yörük kadını
Yoruk woman and marriage in Alikoç village in East Macedonia
- Tez No: 286020
- Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Geleneksel yapısı değişen bir topluluğun kültürünü antropolojik yöntemlerle araştırmayı amaç edinen çalışma, Makedonya'nın Radoviş Kasabası'na bağlı Alikoç Köyü'nde gerçekleşti. Alan araştırmasına dayanan çalışma, temelde Alikoç Köyü Yörük Kültürü'ne, özelde kadın üzerinden evlilik konusuna eğildi. Buna göre, köy kültürü içinde kadının, çocukluk çağından başlayarak erişkinliği ve olgunluğu üzerinde duruldu, evliliğin kadınla ve kadının gelişimi ile ilişkisine bakıldı.Altı Şubat 2010 tarihinde yapılan ön gezinin ardından, 10 Temmuz 2010'da başlayan alan araştırması, 10 Ocak 2011 tarihinde tamamlandı. Bu süre zarfında dokuz kasabaya ve 16 köye gidildi. Alikoç Köyü Yörük Kültürü'ne ait her bir öğenin göz önünde bulundurulduğu çalışmada, başta düğünler olmak üzere geleneksel uygulamalarla birlikte gündelik hayat ve ekonomik yapı irdelendi. Katılımcı gözlem tekniğine ilaveten yapılandırılmış ve yapılandırılmamış mülakatlarla odak grup görüşmelerine başvuruldu; kroki çıkarma, soyağacı çalışması ve nüfus sayımı yapıldı.Benzerliklerin, farklılıkların ve değişimin takibine olanak sağlayan katılımcı gözlem tekniği süresince, Alikoç Köyü'nde evlilik, genetik ve toplumsal gereksinimlere cevap vermenin de ötesinde bir içselliğe, kültürel anlama, kişisel birikime ve yaşam şekline bağlı olarak gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to research changing traditional structure of culture within Alikoç Village, located bound to Radovis Town in Macedonia, using anthropological methods. This study based on fieldwork fundamentally focuses on Yoruk Culture in Alikoç Village, but in particular on marriage matter from women perspective. In respect, women?s role in the village culture from her childhood to maturity are emphasized and relationship between marriage and women and development of women was examined.After a preliminary trip done on February 6, 2010, the fieldwork began on July 10, 2010, and completed on January 10, 2011. During this time period, nine towns and 16 villages were visited. In this research, where each element belonging to Yoruk Culture in Alikoç Village, was taken into account such as daily practices, economical structure as well as traditional rituals, especially weddings. In addition to participant observation technique, structured and unstructured interviews was made with focus group. Sketching, family tree and census were carried out.Participant observation, allows to comprehend deeply any kind of similarities, differences and variations. In this case, we conclude that marriage event in Alikoç Village is carried out not only because genetic and social requirements but also depending on inwardness, cultural meanings, personal knowledge and lifestyle.