Blind channel estimation based on the Lloyd-Max algorithm in narrowband fading channels and jamming
Dar bant sönümlemeli kanal ve karıştırıcı altında Lloyd-Max algoritmasına dayalı kör kanal kestirimi
- Tez No: 286099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kablosuz haberleşmede, faz uyumlu çözme işlemi için kanal katsayılarının bilgisi gereklidir.Bu tezde, tek tapalı sönümlemeli kanallar için Lloyd-Max algoritmasına dayalı kör bir kanalkestirim metodu önerilmiştir. Algoritma, tekrarlı bir en düşük kareler yaklaşımı kullanarakalınan sinyal için işaret kümesi noktalarını bulur. Algoritma, hızlı frekans atlayan küçükblok uzunluğuna sahip ve parçalı-bantlı ve parçalı-zamanlı karıştırıcılar altında çalışan sistemleriçin hem karıştırıcıyı tespit etmek hem de kanalı kestirmek amacıyla incelenmiştir.Lloyd-Max kanal kestirim algoritmasının performansı pilot-temelli ve aynı zamanda en düşükkareler yaklaşımını kullanan kanal kestirim algoritmaları ve faz uyumlu olmayan demodülasyonve kod çözme performanslarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In wireless communications, knowledge of the channel coefficients is required for coherentdemodulation. In this thesis, a blind channel estimation method based on the Lloyd-Maxalgorithm is proposed for single-tap fading channels. The algorithm estimates the constellationpoints for the received signal using an iterative least squares approach. The algorithm isinvestigated for fast-frequency hopping systems with small block lengths and operating underpartial-band and partial-time jamming for both detecting the jammer and estimating thechannel. The performance of the Lloyd-Max channel estimation algorithm is compared to theperformance of pilot-based channel estimation algorithms which also use the least squaresapproach and non-coherent demodulation and decoding.