Modeling of asymmetric intermodulation distortion and memory effects of power amplifiers
Güç yükselticilerinde arakipleme bozulumundaki bakışımsızlığın ve hafıza etkisinin modellenmesi
  1. Tez No: 286098
  2. Yazar: AHMET HAYRETTİN YÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezde hafıza etkisinin sebep olduğu asimetrik arakiplenim bozulumunu modellemek için geçirme bandında çalışan bir davranışsal modelleme geliştirmeye odaklanılmış ve aşağıda özetlenen sonuçlar elde edilmiştir:İlk olarak, güç yükselticinin oluşturduğu AM/AM ve AM/PM bozulumu ile temel bileşenin ve bozulumun büyüklük ve fazının ölçülebilmesi için ölçüm sistemi hazırlanmıştır. Karmaşık sayıların toplamı kuramına dayanan bir denklem ile sadece büyüklük değerleri ölçülerek açı hesaplaması yapılmaktadır. Sonrasında, değişik uyarım durumlarında örnek bir güç yükseltici cevabı ölçülmüştür (farklı merkez frekansına ve farklı tonlar arası frekansına sahip uyarım işaretleri).Tek terimli modelleme (OOM) olarak isimlendirilen modelleme yöntemi önerilmiştir ki bu yöntem eşit olmayan zaman gecikmesi terimlerine sahiptir. Zaman geciktirme terimleri asimetri oluşturmak için eklenmiştir. Eş olmayan zaman gecikmesi eklemenin sebebi şudur; transistorun etkin kanal uzunluğu üzerinden geçen gücün ortalama değerini göre değişmektedir. Genel üssel seri açılım model (GPSE) parametreli de elde edildikten sonra GPSE ve OOM model başarımları NMSE ölçeği yardımıyla karşılaştırılmıştır. Model başarımını arttırmak için Çift dereceli terimlerin IMD' ye ve FUND' e herhangi bir etkisi yoktur. Giriş işaretinin zarfı ile beraber modelleme denklemine eklenen çift dereceli terimlerin IMD' ye ve FUND' e etkisi matematiksel olarak ispatlanmıştır. Geliştirilen bu modele çift dereceli modelleme (EOM) ismi verilmiştir. İki ton uyarımı sonuçlarına göre EOM model başarımı diğer modelleme başarımları ile karşılaştırılmıştır. EOM modelleme tekniğinin en doğru sonucu verdiği gösterilmiştir. Sonra EOM başarımı bir önceki paragrafta belirtilen değişik uyartım durumları için alınan ölçüm sonuçları ile karşılaştırılmış ve modelin geçerlilik bölgesi % 20 olarak gözlemlenmiştir. EOM model başarımı eş olmayan büyüklük değerine sahip dört onlu uyartım işareti için de kontrol edilmiştir.Bazı değişikliklerin/uyumlaştırmaların ardından EOM model taban bant DPD devresine uygulanmıştır. Modelin başarımı diğer iki hafıza etkisi modelleme yöntemlerinin başarımları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is focused on developing a new passband behavioral model in order to account for asymmetric intermodulation distortion resulted from memory effect.First, a measurement setup is prepared to measure the AM/AM, AM/PM distortion, magnitudes and the phases of intermodulation (IMD) and fundamental (FUND) components which are created by the amplifier where phase is calculated only by measuring magnitudes. Then, responses of a sample amplifier are measured for different excitation situations (center frequency and tone spacing are swept).A new modeling technique, namely Odd Order Modeling (OOM), is proposed which has unequal time delay terms. The reason of unequal time delay addition is the change of effective channel length according to the average power passing through that channel. These unequal delays create asymmetry in the IMD components. General Power Series Expansion (GPSE) model is also extracted, OOM and GPSE model performances are compared by using NMSE metric. In order to improve model performance, even order terms with envelope of input are added. It is mathematically proven that even order terms with envelope of the input have contribution to IMD and FUND components'. This improved version of modeling is named as Even Order modeling (EOM). EOM model performance is compared with the others' performance for two-tone excitation measurement results. It is shown that EOM gives the most accurate result. Model performance is checked for unequal four-tone signal as well.EOM model is applied to baseband DPD circuit after making some modifications. Model linearization performance is compared with the performances of the other memory polynomial modeling techniques.