Increasing walkability in public spaces of city centres: The case of Tunali Hilmi street, Ankara
Kent merkezlerindeki kamusal mekanlarının yürünebilirliğinin artırılması: Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara
- Tez No: 286119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Yaşanabilirlik ve yürünebilirlik, kentlerin fiziksel, toplumsal, kültürel, ekonomik ve çevresel değerlerini yoksunlaştıran özel araç bağımlı gelişimlerin olumsuz etkileri nedeniyle, dünyadaki birçok kentin gündeminde ön sıralarındaki politikalardan biri haline gelmiştir. Ankara'da ise, son yirmi yıldır uygulanan kent merkezinin desantralizasyonu, toplu taşım hizmetleri ve yatırımlarının azaltılması, özel araca bağlı gelişimin artırılması ve kentsel kamusal mekanda yayanın erişebilirliğinin göz ardı edilmesine yönelik kentsel politikalar, kent merkezinin yürünebilirliği ve yaşanabilirliğinin azalmasına neden olmuştur. Bu tez, kentsel mekanda `yürünebilirlik' kavramını özellikle kentsel kamusal mekan bağlamında incelemeyi, ve `yürünebilirliğin' ölçütlerini belirmeyi amaçlamaktadır. Örnek alan incelemesi yöntemini kullanarak, Ankara'nın önde gelen ticari caddelerinden ve kamusal mekanlarından biri olan Tunalı Hilmi Caddesi'nin (THC) yürünebilirliğini incelemeyi, ve bu caddenin yürünebilirliğini olumlu ve olumsuz etki eden etmenleri ortaya çıkartmayı hedeflemektedir. Araştırmada, THC'nin yürünebilirlik kapasitesi, güven, yönelim, çekicilik, rahatlık, çeşitlilik ve yerel odak hizmet alanlarına olan mesafe ölçütleri bağlamında incelenmektedir. Bu tezde, inceleme sonuçlarından yola çıkarak, hem THC üzerine, hem de Ankara ve diğer kentlerdeki THC'ye benzer kamusal mekanlarda uygulanabilir kentsel tasarım önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Liveability and walkability have recently become one of the major policy topics in the agenda of many cities all over the world because of the negative effects of car-oriented urban developments that have impoverished physical, social, cultural, economic and environmental values of cities. In Ankara, however, the urban development policies based on the decentralization of the city centre and inner city, the impoverished public transportation services and infrastructure, the increasing car-dependent development and the neglect of pedestrians accessibility within the urban public spaces in last twenty years have decreased the walkability and therefore liveability of the city center. This thesis aims to investigate the notion of `walkability? in urban space, specifically in urban public space, and to identify the measures of `walkability?. By employing a case study method, it examines how far Tunalı Hilmi Street (THS) - one of the major high streets and public spaces of Ankara - is a walkable street and identifies the positive and negative factors which effect its walkability capacity. The analysis on THS is carried out through six measures of the walkability: safety, orientation, attractiveness, comfort, diversity and local destination. Based on the findings of the investigation, this thesis gives recommendations which are practical and which can be implemented on the design of the case study area, as well as on the public spaces that are similar to THS in Ankara or other cities.