Increasing walkability capacity of historic city centers: The case of Mersin
Tarihi kent merkezlerinin yürünebilirlik kapasitesinin arttırılması: Mersin örneği
  1. Tez No: 318828
  2. Yazar: ZÜLEYHA SARA BELGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Sürdürülebilirlik, yaşanabilirlik ve yaşam kalitesi, kent planlama ve kentsel tasarım yazınında genişçe ve derinlemesine tartışılan konulardır. Bu araştırma, öncelikli olarak, yaşanabilirlik yazınının bir parçası olarak yürünebilirlik kavramını incelemektedir. İlk olarak, daha geniş bir kuramsal çerçeveden, `yaşanabilirlik' ve `yaşam kalitesi' kavramlarının ne anlama geldiğini ve ne tür bileşenlerden oluştuğu sorularına cevap vermeye çalışmaktadır. İkinci olarak, bu terimlerin en önemli bileşenlerinden biri olan, kamusal mekanda `yürünebilirlik' kavramına odaklanmaktadır. Bir kentsel mekanın `yürünebilirlik kapasitesi'nin değerlendirilebilmesi için kullanılabilecek ölçütlerini tanımlamaktadır. Bu tezde, yürünebilirlik ölçütleri belirlenirken, özellikle kentsel mekanın tasarım kalitesine doğrudan etki eden yürünebilirlik ölçütlerine öncelik verilmiştir. Bu araştırma, üçüncü olarak, kentin son dönemdeki politika ve stratejileri sonucu bir süredir bozulma ve yıpranma sürecine giren Mersin'in tarihi kent merkezine odaklanmaktadır. Örnek alan araştırması olarak, Mersin'in tarihi kent merkezinin omurgasını oluşturan Uray ve Atatürk Caddeleri'ni, belirlenen yürünebilirlik ölçütleri doğrultusunda, incelemektedir. Bu araştırma, Uray ve Atatürk Caddeleri'nin dört farklıözellikteki bölgesinin yürüme kalitesini incelemektedir ve bu bölgelerin yürünebilirlik kapasitelerini, problemlerini ve potansitellerini belirlemektedir. Son olarak, bu tez, hem Uray ve Atatürk Caddeleri'nin yürünebilirlik kapasitesinin artırılmasını sağlayacak, hem de tarihi kent merkezinin canlandırılmasına yardımcı olacak, söz konusu kamusal mekanların tasarımlarına yönelik politika ve pratik mekansal düzenlemeler düzeyinde öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability, livability and quality of life have become widely and in-depth discussed issues in the literature of urban planning and design. This study primarily aims to investigate the concept of walkability as a part of the literature on livability. To draw a wider theoretical framework for this study, it first seeks to answer the questions of what the terms of `livability? and `quality of life? mean, and what components they constitute. Then, it focuses on the concept of `walkability? as one of the major components of these terms and as a measurable notion in urban design. Thus, this research seeks to define the notion of `walkability? and to identify a set of measures of walkability in public spaces to be used for the assessment of the `walkability capacity? of urban space. It should be noted that this research particularly tries to use the indicators of walkability which can directly impact on the design quality of urban space. Third, this research focuses on Mersin historic city center which has been in the process of deterioration for a while due to various current urban policies and strategies. As the case studies, it examines Uray and Atatürk Streets which constitute the major thoroughfares of the historic city center by using the set of walkability measures. It investigates thewalkability quality of four different character zones of Uray and Atatürk Streets, and identifies their walkability capacities, problems and potentials. Finally, it suggests the policy and practical solutions on the design of these public spaces that will not only improve the walkability capacity of these streets, but also be helpful for the revitalization of the historic city center.