Design and realization of a step motor driver with micro-stepping capability
Mikro-adımlama yetenekli bir adımlı motor sürücünün tasarım ve gerçekleştirimi
- Tez No: 286120
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRZAHAN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Adımlı motorlar, sayısal darbe işaretlerini mekanik mil dönüşlerine çeviren hareket denetim mekanizmalarıdır. Yüksek doğruluklu konumlandırma gerektiren endüstriyel uygulamalarda tercih edilir olan duyarlıklı konumlandırma ve geribeslemeli denetimsiz hareket yinelenebilirliği sağlarlar. Bu tezde, motorun her sargısının akımını sürekli olarak denetlemeye dayalı ve gürültü sorununu çözmekle birlikte duyarlık ve çözünürlükte artış sağlayan mikro-adımlama kullanılarak bir adımlı motor sürücünün tasarımı ve gerçekleştirimi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Step motors are motion control mechanisms that convert digital pulses into mechanical shaft rotation. They provide high precision positioning and repeatability of movement without a closed loop control, which is preferable for industrial applications in which accurate positioning control is needed. In this thesis, design and realization of a step motor driver will be performed using micro-stepping, which is based on controlling the current of each winding of the motor continuously and solves noise and resonance problems as well as providing an increase in accuracy and resolution.