Effect of stress assisted aging on superelastic behavior of a hot-rolled tini shape memory alloy
Sıcak haddelenmiş titanyum-nikel alaşımında gerilim altında yaşlandırmanın süperelastik davranışa etkisi
  1. Tez No: 286118
  2. Yazar: IRMAK SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR BOR, YRD. DOÇ. DR. BENAT KOÇKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sıcak haddelenmiş nikelce zengin 50.7 at. %Ni-Ti alaşımında gerilim altında gerçekleştirilen yaşlandırma işleminin martenzitik dönüşümlere etkisi incelenmiştir. Alaşımlar gerilimsiz olarak ve 20, 100, 200 MPa gerilim altında, 400 oC'de 90 dakika boyunca yaşlandırma ısıl işlemlerine maruz bırakılmıştır. Yaşlandırma işlemi hem termal hem de mekanik etki ile gerçekleşen dönüşümleri etkilemiştir. Bunun yanı sıra, süperelastisite davranışı ile çok adımlı ısıl dönüşümler arasında bağlantı kurulmuş ve uygulanan gerilim büyüklüğünün etkili olduğu gözlenmiştir. Gerilimsiz yaşlandırılan alaşıma kıyasla 20 MPa altında yaşlandırılan alaşımda kritik dönüşüm gerilimi küçük bir düşüş gösterirken, 100 MPa altında yaşlandırılan numunede bu değerdeki düşüş daha büyüktür. Öte yandan, 200 MPa altında yaşlandırılan numunede bu değer 100 MPa altında yaşlandırılan numunede gözlenen değerden az bir farkla düşüktür. Diferensiyal taramalı kalorimetri çalışmaları gerilimsiz ve 20 MPa gerilim altında yaşlandırılan numunelerde çok adımlı dönüşümün, 100 MPa ve 200 MPa altında yaşlandırılan numunelerde ise sırayla tek adımlı ve iki adımlı dönüşümün gerçekleştiğini göstermiştir. Bu durum gerilimin çekirdeklenme ve büyüme hızına bağlanmıştır. Test sıcakları ve yaşlandırma koşullarına bağlı olarak, süperelastisite testleri boyunca yükleme sırasında aktif hale gelen farklı mekanizmaların sonucu olarak geri kazanılan gerinim miktarları önemli ölçüde değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of stress-assisted aging on stress induced martensitic transformation in hot-rolled Ni-rich 50.7at. Ni%-Ti alloy has been investigated. Alloys are aged freely and under 20 MPa, 100 MPa, and 200 MPa stress at 400 oC for 90 minutes. Aging procedure affected both stress-induced and thermally induced transformation behavior. Superelasticity behavior is correlated with the multistep transformation in aged Ni-rich NiTi alloys and the aging stress level is found to be effective. Relative to the free aged alloy, the alloy aged under 20 MPa exhibited a slight and the alloy aged under 100 MPa exhibited a considerable reduction, whereas the alloy aged under 200 MPa exhibited an increase in the critical transformation stress. DSC studies have shown that the transformation is multistep for freely aged and aged under 20 MPa alloys, whereas it is single step and two-step for alloys aged under 100 MPa and 200 MPa, respectively, and this has been attributed to the effect of stress on nucleation and growth rates. As a result of the different response mechanisms to the applied stress upon loading during superelasticity testing, the recovered strain amounts varied considerably depending on the aging conditions and the test temperatures.