Application, comparison, and improvement of known received signal strength indication (RSSI) based indoor localization and tracking methods using active rfid devices
İç ortamda, alınan sinyal gücü (RSSI) tabanlı, bilinen yer bulma ve takip yöntemlerinin, aktif rfıd kullanarak uygulama, karşılaştırma ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 286141
  2. Yazar: BORA ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ARZU KOÇ, PROF. DR. SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde, iç ortamlarda insanların ve esyaların konumlandırılabilmesi veizlenebilmesi büyük önem kazanmıstır. Gerek literatürde gerekse piyasada alınansinyal gücü (RSSI) yöntemini kullanan birçok konum kestirme ve izleme yöntemiortaya konulmustur. Ancak önerilen bu yöntemleri karsılastırarak birbirlerine göregüçlü ve zayıf yönlerini açıkça ortaya koyan bir çalısma bulunmamasının eksikliğiyasanmaktadır. Dolayısıyla ?mevcut sistem gereksinimlerine en uygun yöntemhangisidir?? sorusunun cevabına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu çalısmada, ensık önerilen ?Nearest Neighbors? yöntemleri, Bayes filtrelemesi ve parçacıkfiltreleme yöntemlerini simülasyon ve deneysel gerçekleme kullanarak inceledik.Tezimizin bir baska amacı da günlük uygulamalar için uygulaması kolay, uygunfiyatlı ve kabul edilebilir doğrulukta gelistirilmis bir yöntem ortaya koymaktır.Önerdiğimiz yöntem temel olarak sampling importance resampling (SIR) filtrelemeyönteminin gelistirilmis hali olmakla birlikte ?log-distance path loss? dalga yayılımmodelinin parametrelerinin ve RSSI ölçüm gürültüsünün, referans vericilerkullanarak otomatik olarak kalibre edilmesini içerir ve referans vericilerden eldeedilen RSSI bilgileri yardımıyla özgün bir RSSI düzgünlestirme algoritmasınıkullanır.Tez kapsamındaki uygulama çalısmaları 3 adet aktif RFID okuyucusu, 1 adet hedeftag ve 4 adet referans tag'den olusan bir sistemle toplam 36 m2 lik iki odadan olusanbir ev ortamında gerçeklestirildi. Hareketli bir hedefin izlenmesinde, önerdiğimizyöntem ile bu ortamda 1.25 m'lik RMS hata performansına ulastık.
Özet (Çeviri)
Localization and tracking objects or people in real time in indoor environments havegained great importance. In the literature and market, many different locationestimation and tracking solutions using received signal strength indication (RSSI) areproposed. But there is a lack of information on the comparison of these techniquesrevealing their weak and strong behaviors over each other. There is a need for theanswer to the question; ?which localization/tracking method is more suitable to mysystem needs??. So, one purpose of this thesis is to seek the answer to this question.Hence, we investigated the behaviors of commonly proposed localization methods,mainly nearest neighbors based methods, grid based Bayesian filtering and particlefiltering methods by both simulation and experimental work on the same test bed.The other purpose of this thesis is to propose an improved method that is simple toinstall, cost effective and moderately accurate to use for real life applications. Ourproposed method uses an improved type of sampling importance resampling (SIR)filter incorporating automatic calibration of propagation model parameters of logvdistance path loss model and RSSI measurement noise by using reference tags. Theproposed method also uses an RSSI smoothing algorithm exploiting the RSSIreadings from the reference tags.We used an active RFID system composed of 3 readers, 1 target tag and 4 referencetags in a home environment of two rooms with a total area of 36 m². The proposedmethod yielded 1.25 m estimation RMS error for tracking a mobile target.