On the detection of sinusoidal signals under sinusoidal interference
Sinüs biçimli işaretlerin sinüs biçimli girişim altında tespiti
  1. Tez No: 286150
  2. Yazar: BURAK BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Beyaz gürültü etkisi altındaki bir sinüssel işaretin tespiti uyumlu süzgeç yaklaşımı kullanılarak en uygun şekilde yapılabilir. Ancak alıcı giriş işareti birden fazla sinüssel işaret içeriyorsa uyumlu süzgeç en uygun sonucu vermez. Bunun sebebi işaretin sınırlı bir zaman aralığında incelenmesi ve bu nedenle frekans spektrumunda kendi frekansının dışında yan kulaklar içermesidir. Bu yankulaklar başka işaretlerin algılanmasını engelleyebilir ya da aslında var olmayan işaretlerin algılanıldığı kanısını yaratabilir. Geleneksel yöntemler alıcı girişinde algılanılan sinyali uyumlu süzgeçten geçirmeden önce bir pencereleme işlemine tabi tutarak yankulakların azaltılmasını sağlamaktadırlar. Ancak pencere fonksiyonu ve sinüssel fonksiyon zarfının uyumsuzluğundan dolayı çıkışta SNR kayıpları yaşanmaktadır. Ayrıca pencereleme sonucu darbe işaretinin spektrumdaki genişliği artmaktadır ve çözünürlük kayıpları yaşanmaktadır. Bu çalışmada sinüssel girişim etkisi altındaki sinüssel işaretlerin tespiti problemi incelenmektedir. Sinüssel işaretlerin tespiti için klasik yöntemlere alternatif olarak uzamsal değişken pencereleme ve ikili pencereleme yöntemleri önerilmektedir. Önerilen yöntemlerin tespit başarımları klasik yöntemler ve optimal saptayıcı ile karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A complex exponential waveform embedded in white noise can be optimally detected by matched filtering which is equivalent to Discrete Fourier Transform (DFT). However, if the input includes multiple complex exponentials, the DFT processing is not optimal. The frequency spectrum of the complex exponential signal with finite observation interval is not impulse. The spectrum includes side-lobes called spectral leakage. Because of the strong side-lobes, weak components can be masked or side-lobes can be interpreted as independent complex exponentials causing false alarms. The conventional approach is to suppress side-lobes by using an amplitude weighting function, called a window function.However, windows reduce the signal to noise ratio at the output and also widens the main lobe in the spectrum resulting in a loss of frequency resolution. In this thesis, the problem of detection of a complex exponential signal under the effect of a secondary complex exponential interference is investigated. Alternative windowing techniques such as spatially variant apodization (SVA) and dual apodization (DA) are studied in the context of detection of weak sinusoids under strong sinusoidal interference. The detection performance of SVA and DA is compared with the conventional methods and the optimal detector.