Increasing air defense capability by optimizing burst distance
Hava savunma kabiliyetinin arttırılması amacıyla paralanma mesafesi optimizasyonu
- Tez No: 286151
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KOCAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalısmada, havada paralanan mühimmatla hava savunması yapan sistemlerdeetkinliğin arttırılması amacıyla paralanma mesafesi optimizasyonu yapılmıstır.Çalısmada kullanılmak üzere MATLAB ortamından faydalanılarak bir simülatöryazılmıstır. Simulator gelistirme asamasında mühimmat yolu modeli dördüncüdereceden runge-kutta metodu kullanılarak çıkarılmıstır. Daha sonra farklımesafelerde paralanma mesafesi simülasyonu yapılarak gerekli veriler toplanmıstır.Bu veriler kullanılarak en küçük kareler metoduyla optimum paralanma mesafesibulunmustur. Ayrıca; optimizasyonda kullanılan parametrelerin, hedef boyutunun,hedef uzaklığının, rüzgârın, hedef belirsizliğinin, atıs açısının, paralanmadan sonraparçacıkların hızlarındaki değisimin paralanma mesafesine etkileri incelenmistir.?laveten, bir de atıs sekli önerisinde bulunulmustur. Bu atıs seklinin vermis olduğuparalanma mesafesiyle optimum paralanma mesafesi karsılastırılmıstır. Özetle, buçalısma optimum paralanma mesafesi bulma yolu göstermistir. Optimum paralanmamesafesini etkileyen faktörleri incelemistir. Ayrıca, etkin bir atıs yapabilmek içinbir atıs sekli önerisinde bulunmustur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, burst distance is optimized to increase air defense capability forsystems utilizing airburst munitions. A simulator program is created to use duringthe study by taking advantage of the MATLAB environment. While creating thesimulator program, a munition path model is derived by using fourth order Runge-Kutta method. Then, simulations are conducted at different burst distances andrelated information are recorded. By using least square optimization method andgathered data, optimum burst distance is found. Moreover, the effects of severalfactors on optimum burst distances are analyzed, including: the weights of theobjectives in the optimization, target dimensions, target range, wind, target positionambiguity, firing angle, and velocity ambiguity after burst. Furthermore, a firingmethod is proposed. The result of the proposed firing method and the optimumsolution are compared and success is presented. To sum up, this study presents away to find optimum burst distance, analyzes the factors that may affect optimumburst distance, and suggests a firing method for effective shots.