Z source, full bridge DC-DC converter
Z kaynaklı, tam köprülü DC-DC çevirici
- Tez No: 286149
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ERSAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezde, Z-kaynak yapısı kullanılarak, giriş gerilimini daha yüksek bir çıkışgerilimine dönüştüren Z-kaynaklı tam köprülü bir dc/dc çeviricinin karakteristiği veperformansı incelenmiştir. Z-kaynak yapısı, akım beslemeli tam köprülü dc-dcçeviriciye göre daha güvenilirdir. Ayrıca, iki aşamalı (tam köprülü çevirici veyükseltici çeviricinin arka arkaya kullanılması) çeviricinin karmaşıklığınıazaltmaktadır. Devrenin çalışma ilkeleri, matematiksel denklemler ve dalga şekilleriile açıklanmıştır. Devrenin hem sürekli akım durumundaki hem de aralıklı akımdurumundaki küçük sinyal modelleri ve iletim fonksiyonları bulunmuştur. Bulunanmatematiksel denklemler, dalga şekilleri, küçük sinyal modelleri ve iletimfonksiyonları benzetim sonuçlarıyla doğrulanmıştır. Çeviricinin performansı vetasarlanan kontrol döngüsü örnek devreyle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis is related to investigate characteristics and performance of a Z-source fullbridge dc/dc converter which boosts the input voltage to a higher output voltage. Zsourcestructure increases the reliability of the converter according to current fed fullbridge dc/dc converter and also reducing the complexity according to two stagedesign approach (boost followed by full bridge). Operating principles of the Z-sourcedc-dc converter is described by current and voltage waveforms of the componentsand mathematical expressions. Moreover, small signal models and transferfunctions are derived for both continuous current mode (CCM) and discontinuouscurrent mode (DCM) operations of the converter. Waveforms obtained,mathematical expressions, small signal models and transfer functions derived areconfirmed by simulations. Performance of the converter and controller are bothtested in laboratory prototype.