Spectral and statistical analyses of experimental radar clutter data
Deneysel radar kargaşa verisinin istatiksel ve spektral analizi
- Tez No: 286152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Radar tespit ve görüntüleme sistemlerinin başarımı radar kargaşasının karakteristiğine bağlıdır. Radar sinyal işleme algoritmalarını geliştirmek için, radar kargaşasının analiz edilmesi ve modellenmesi gerekmektedir. Başarılı bir radar kargaşa modeli için, kargaşanın hem spektral hem de istatiksel karakteristiği ortaya çıkarılmalıdır. Bu çalışma kapsamında, radar kargaşasını analiz etmek için, deneysel radar verisi toplama sistemi kurulmuştur. Donanım ve veri işleme sistemi önce jenerik sinyaller kullanılarak doğrulanmış ve ardından açık alanda ölçümler alınmıştır. Bu tezde, sistemin kurulumu sırasında karşılaşılan sınırlamalar ve problemler detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Kaydedilmiş veri üzerinde spektral ve istatiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Ölçülen kargaşa verisinin zamansal ve uzaysal davranışı araştırılmıştır. Literatürde şimdiye kadar önerilen kuramsal modeller deneysel veri üzerinde test edilmiş ve modellerin deneysel veriye uyumu çeşitli uyum-iyiliği testleri kullanılarak doğrulanmıştır. Son olarak, analiz sonuçları radar sistem parametreleri ve incelenen alanın karakteristiği ışığında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The performance of radar detection and imaging systems strongly depends on the characteristics of radar clutter. In order to improve the radar signal processing algorithms, successful analysis and modeling of radar clutter are required. For a successful model of radar clutter, both the spectral and statistical characteristics of the clutter should be revealed. Within the scope of this study, an experimental radar data acquisition system is established to analyze radar clutter. The hardware and the data processing system are first verified using generic signals and then a set of measurements is taken in the open terrain. In this thesis, the limitations and problems encountered during the establishment of the system are explained in detail. The spectral and statistical analyses performed on the recorded data are examined. The temporal and spatial behavior of the measured clutter data are explored. The hypothetical models proposed so far in the literature are tested on the experimental data and the fitting of models to the experimental data is confirmed using various goodness-of-fit tests. Finally, the results of the analyses are interpreted in the light of the radar system parameters and the characteristics of the illuminated terrain.