Leaf anatomy of five species of Limonium mill. (Plumbaginaceae)
Limonium mill. (Plumbaginaceae) cinsine ait beş türde yaprak anatomisi çalışması
- Tez No: 286223
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Plumbaginaceae familyasına dahil olan Limonium cinsine ait Limonium eichoides, Limonium globuliferum, Limonium tamaricoides, Limonium anatolicum ve Limonium sinuatum türlerinin yaprak anatomileri çalışılmıştır. Çalışılan her taxon Limonium cinsine ait 5 farklı seksyona aittir. Bunlardan L. echioides seksyon Schizyhymenium'da, L. globuliferum seksyon Sphaerostachys'da, L. tamaricoides seksyon Limonium'da, L. anatolicum seksyon Sarcophyllum'da ve L. sinuatum da seksyon Pteroclados'dadır.Yaprakları incelemek üzere, dokulardan el kesitleri ve parafin yöntemi ile mikrotom kesitleri alma yöntemleri uygulanmıştır. Yaprakların 210.68µm x 263.27µm yüzeylerinden ortalama stoma sayısı hesaplanmış, ayrıca stomaların uzunluk ve genişlik ölçümleri de kayıt edilmiştir. Bunlara ek olarak, her tür için, iletim demetleri, üst ve alt epidermisler tanımlanmıştır.Çalışma sonucunda görülmüştür ki, L. tamaricoides ve L. globuliferum türleri dışında diğer türlerde yapraktaki 210.68µm x 263.27µm lik alan için, üst ve alt epidermisteki stoma yoğunluğu yaklaşık olarak aynı olmakla beraber, L. tamaricoides ve L. globuliferum da 210.68µm x 263.27µm lik yaprak alanındaki stoma yoğunluğu üst epidermiste alt epidermiste olduğundan fazladır. Bu durum bu iki türün mikroiklimi, bulundukları yükseklik ve habitatları ile ilgili olabilir. Ayrıca, L. sinuatum'a ait sürgün yaprağından alınan kesitler dışındaki türlere ait kesitlerde soymuksu boruların odunsu borulara oranla, alt epidermise daha yakın olduğu gözlemlenmiştir. Ancak, L. sinuatum'a ait sürgün yaprağındaki kesitlerde, soymuksu boruların, odunsu boruların çevresinde dairesel bir yapıda bulunduğu ve odunsu boruları bir çember gibi çevrelediği gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, leaf anatomies of five species of Limonium Mill. (L. echioides, L. globuliferum, L. tamaricoides, L. anatolicum and L. Sinuatum) are studied. Taca belonging to five different sections of the genus Limonium as; L. echioides of the section Schizyhymenium, L. globuliferum of the section Sphaerostachys, L. tamaricoides of the section Limonium, L. anatolicum of the section Sarcophyllum and L. sinuatum of the section Pteroclados are used in this study. Throughout the species studied, L. tamaricoides and L. anatolicum are endemic to Turkey.In order to examine anatomy of leaves, the paraffin sectioning and hand cross sectioning methods are used. Avarage stomata length, width and number per 210.68µm x 263.27µm area of the leaves are examined and the stomata types due to epidermal cells are defined. Additionally, the vascular bundles, upper and lower epiderms of leaves of each species are defined.It is determined that except the species L. globuliferum and L. tamaricoides, the stomata density per 210.68µm x 263.27µm area of the leaves are approximately same for upper and lower epidermis, but in these species, the stomata numbers at upper epidermis is higher than the stomata numbers in lower epidermis, which might be related with the altitude, microclimate and habitat of these two species. It is also found that except the shoot leaf of L. sinuatum, the phloem is closer to lower epiderm than xylem in vascular bundles. But in shoot leaf of L. sinuatum, the phloem circularly covers the xylem and makes a closed circle around.