Optimization o fret method to detect dimerization of dopamin D2 and adenosine A2A receptors in live cells
Canlı hücrelerde dopamin D2 ve adenozin A2A reseptörlerinin eşleşmelerinin fret metodu ile tespitinin optimizasyonu
  1. Tez No: 286249
  2. Yazar: GÖKHAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ D. SON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Güncel çalışmalar, birçok G-proteine kenetli reseptörün (GPKR) diğerGPKR'ler ile eşleşip heterodimerler oluşturduğunu ileri sürmektedir. AdenozinA2A ve dopamine D2 reseptör etkileşimi GPKR heterodimerizasyonuna bir örnekteşkil etmektedir. Her iki reseptör de fizyolojik olaylarda kritik rolleroynamaktadır. Adenozin A2A reseptörünün, sinirsel iletim, kardiyovaskülersistem ve vücudun bağışıklık sisteminde görevleri vardır. Öte yandan dopaminreseptörleri, hafızanın düzenlenmesini, dikkati, besin alımını, endokrindüzenlenmesini, psikomotor aktiviteleri ve pozitif takviyeyi kontrol edendopaminerjik sistemin anahtar noktasıdır. Dopamin sinyal yolağındakidüzensizlikler Parkinson hastalığı ve şizofreni gibi nörolojik bozukluklara yolaçabilir. Dopamine D2 ve adenozin A2A reseptörlerinin striatumda eşleştikleri vedopaminerjik aktiviteyi düzenledikleri gösterilmiştir.Bu çalışmanın amacı; D2R ve A2AR eşleşmesini tespit etmek için canlı N2ahücrelerinde bu reseptörleri EGFP (geliştirilmiş yeşil floresan protein) vemCherry (kırmızı floresan protein) floresan proteinleriyle işretlemek ve lazertaramalı konfokal mikroskop kullanarak Floresan Rezonans Enerji Transferi(FRET) yöntemini optimize etmektir. Bu model, dopamin-adenozin sinyalyolaklarının etkileşimlerinin mekanizmalarını anlamak için yeni yollar açacaktır.Böylelikle, bazı nörofizyolojik olayların ve bozuklukların da molekülermekanizmalarının anlaşılmasına katkıda bulunulacaktır. Ayrıca tasarlananfloresan tabanlı canlı hücre modeli, potansiyel anti-psikotik ilaçların bu ikireseptörün eşleşmesi üzerine etkilerinin tespiti için kullanılabilecektir.Elbette ki bu projenin sınırlarının genişletilmesi için çalışmalarının devametmesi gerekmektedir. İleride yapılacak görüntüleme, analiz ve ilaç-reseptöretkileşimi çalışmaları geliştirilen bu sistem kullanılarak kolayca uygulanabilir vebu model sayesinde dopamin-adenozin sinyal iletimleriyle ilgili daha fazlabilgiye ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Recent studies demonstrate that there are several G-protein coupled receptors(GPCRs) that dimerize with other GPCRs and form heterodimers. AdenosineA2A-Dopamine D2 receptor interaction is one of the examples for GPCRheterodimerization. Both receptors bear critical roles in physiological processes.Adenosine A2A receptor has functions in neurotransmission, cardiovascularsystem and immune response. On the other hand, dopamine receptors are thekey point of dopaminergic system, which controls the regulation of memory,attention, food intake, endocrine regulation, psychomotor activity and positivereinforcement. Deregulation in dopamine signaling could cause neurologicaldisorders such as Parkinson?s disease and schizophrenia. Dopamine D2R andadenosine A2AR have been shown to interact in striatum and modulatedopaminergic activity.The purpose of this study is to optimize Fluorescence Resonance EnergyTransfer (FRET) method to detect dimerization of D2R and A2AR by taggingthem with EGFP (enhanced green fluorescent protein) and mCherry (a redfluorescent protein) in live N2a cell line using laser scanning confocalmicroscope. Establishing this model will pave the ways for understandingmechanisms of interaction between dopamine and adenosine signaling, thereby,contributing to the understanding molecular mechanisms of someneurophysiological events and disorders. Moreover, the fluorescence based livecell model will be used to detect effects of potential anti-psychotic drugs on theinteraction of these two receptors.Indeed, follow-up studies are necessary to extend the limits of this project.Further imaging analyses and drug-receptor interaction studies can be readilyapplied to extract more information on dopamine-adenosine signaling by usingthe system developed with this thesis study.