Factors associated with technology integration to elementary school settings: A path model
İlköğretim okularında teknoloji entegrasyonunu etkileyen faktörler üzerine bir Path modeli
- Tez No: 286248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLFİDAN CAN, PROF. DR. SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Üç aşamadan oluşan karma yöntemlerin kullanıldığı bu çalışmada teknoloji entegrasyonunu etkiliyen faktörler arasındaki ilişkileri gösteren, alanyazın ile de desteklenen bir model öne sürülüp, test edilmesi amaçlanmaktadır. İlk aşamada, teknoloji entegrasyonunu etkiliyen faktörleri ortaya çıkarmak amacı ile 20 ilköğretim öğretmeni ile görüşülmüştür. İkinci aşamada, görüşme sonuçlarına dayalı olarak araştırmacı tarafından bir anket oluşturulmuştur. En son aşamada, bu anketler Ankara'daki 1080 sınıf öğretmenine uygulanmıştır. Bu aşamada path analazi yöntemi kullanılarak, öğretmelerin mesleki deneyimi, biligisayar kullanma süreleri, okul müdürü desteği, meslektaş desteği, teknoloji yeterlilikleri, öğretmenlerin teknoloji ile alakalı tavır ve düşünceleri ve zaman eksikliği gibi faktörlerin teknoloji entegrasyonu üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında teknoloji entegrasyonunun bir çok faktörden etkilenen karmaşık bir süreç olduğu ve bu faktörler arasında önemli ilişkler olduğu anlaşılmaktadır. Tüm faktörler göz önüne alındığında, öğretmenlerin teknoloji yeterliliklerinin teknoloji entegrasyonu üzerinde en yüksek etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, okul müdürü desteği, öğretmenlerin bilgisayar deneyimi, meslektaş desteği ve öğretmenlerin teknoloji ile alakalı tavır ve düşüncelerinin teknoloji entegrasyonu üzerinde önemli etkileri olduğu görülmüştür. Bu çalışmada geliştirilmiş olan teknoloji entegrasyonu modeli, hem bu konuda karar verecek olan yetkililere, hem de okul müdürlerine, teknolojinin başarılı bir şekilde okul ortamlarına entegre edilebilmesi için ne tür stratejiler geliştirilebileceği konusunda bilgi vermektedir. Ayrıca, bu çalışma, teknoloji entegrasyonu sürecinde öğretmenlerin nasıl desteklenecekleri konusunda okul müdürlerini bilgilendirerek, onların teknoloji ile alakalı vizyon ve plan geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a three phase Sequential Mixed Method Design was utilized to test a research based model explaining the relationships between technology integration and the factors affecting it. In the first phase, interviews were conducted with 20 elementary school teachers to identify the most common factors affecting elementary teachers? use of technologies. The qualitative findings then guided the development of a survey instrument in the second phase. In the last phase, this survey was administered to 1080 classroom teachers in Ankara. In this phase, a path analytical approach was utilized to investigate the direct and indirect effects of teaching experience, computer use in years, principal support, colleague support, technology competency, teachers? attitude and belief towards using technology and lack of time on technology integration to elementary school settings.Our findings indicated that technology integration is a complex process affected by many factors and these factors are highly related to each other. Within all factors, teachers? technology competency has the largest direct effect on technology integration. Also, principal support, computer use in years, colleague support and teachers? attitude and belief have important influences on technology integration. The technology integration model developed in this study provides a valuable tool for both policy makers and school principals to design and develop some strategies to bring success about integrating technologies in school environments. It will help the school principals in developing a vision and plan, indicating how technology will be integrated to the lessons and how the teachers are expected to use technologies.