Hedef programlama ile portföy optimizasyonu
Portfolio optimization with goal programming
- Tez No: 184576
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
HEDEF PROGRAMLAMA LE PORTFÖY OPT M ZASYONU(Yüksek Lisans Tezi)Halil brahim AKYÜZGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETPortföy optimizasyonu günümüzde çok büyük öneme sahiptir. Çünküyatırımcılar paralarının alım gücünü kaybetmesini istemezler bunun içindeyatırım yaparlar. Yatırım yapılabilecek bir çok yatırım aracı mevcuttur. Pekiyatırımcı parasını nereye yatırırsa daha çok kâr elde edebilir? Yatırımyaparken belirli bir riske de katlanmak zorunda eğer çok kazanmak isterse çokfazla riski göz önüne almak zorundadır. Peki bu getiri-risk oranı en etkinşekilde nasıl kullanılabilir? şte bunu yapan belli başlı bir programlama modeliolan hedef programlama ile bu sınır belirlenmekte ve yatırımcıya yardımedilmektedir.Hedef programlama tekniklerinin uygulama alanlarının başında finans,ekonomi, sigorta ve bankacılık sektörleri gelmektedir. Ayrıca bu teknik çokkullanışlı bir tekniktir.Model oluşturulurken Markowitz-Ortalama varyans modeli kullanılmıştır. Bumodelde çeşitlendirme yapılarak portföyün riski azaltılmaya çalışılmıştır.Çeşitlendirme yapılırken yatırım araçlarının birbirleriyle olan karşılıklıilişkileri çok önemlidir bunun içinde bu ilişkiyi de göz önüne alan bir modelkurulmuştur.Bu modelin en önemli özelliği ise portföye dahil edilecek yatırımların bir biriyleolan ilişkileri kullanılarak riski en aza indirebilecek yatırımlardan oluşmasıdır.Bilim Kodu :205.1.148Anahtar Kelimeler :Markowitz-ortalama Varyans modeli, hedefprogramlama, MKB-30, portföy optimizasyonu, Yatırımaraçları, risk, getiriSayfa Adedi :106Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Hasan BAL
Özet (Çeviri)
PORTFOL O OPTIMIZATION WITH GOAL PROGRAMMING(M. Sc. Thesis)Halil brahim AKYÜZGAZ UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTPortfolio optimization is very important in these days. Because the investorsdon?t want to lose their money's buying power, they invest. But there are manyinvestment tools available to invest with. So where should the investor invest hismoney to get more profit? Of course you have to accept a risk while investing,the more you want to win, the more risks you have to put forth. So how couldthis return on investment rate be used on maximum efficiency. There is aprogramming model which is used for this. This goal programming model helpsto define this border and at the same time helps the investor.Here are the primary sectors in which goal programming techniques are used,such as finance, economy, insurance and banking sectors. Also this technique isvery useful.Markowitz-mean variance model has been used to construct this model.Portfolio's risk has been tried to be reduced by variating this model. Whiledoing variations, the relations between investments tools are very important sosuch a model is formed taking this relation into consideration.The most important feature of this that it is formed with the investments whichcan reduce the risks to the least by using the relations between the investmentsthat are to be included on portfolio.Science Code :205.1.148Key Words :Markowitz-Mean Variance model, GoalProgramming, MKB-30, portfolio optimization,nvestment Tools, Risk, Return.Page Number :106Adviser :Prof. Dr. Hasan BAL