Non radial oscillations of polutropes and of a standard solar model
Standart bir güneş modelinin ve politropların çapsal olmayan salınımları
- Tez No: 28625
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KIRBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, farklı indisli statik politrop konfügürasyonların doğrusal adyabatic çapsal olmayan salınımları, dönen politropların çapsal olmayan salınımları üzerine dönmenin etkisi, ve bir standart Güneş modelinin bazı sismik özellikleri araştırılmıştır. Bu çalışma, temelde, yazdığımız bir salınım programının yıldız modellerinin çapsal olmayan doğrusal adyabatik pertürbasyonlarının incelenmesine dair bir uygulamadır. Bulunan sonuçların politropların ve standart Güneş modelinin incelenmesinde tatminkar olduğu tartışılmıştır. Küresel harmonik derecesi, 1, nin 1 ve 30 değerleri için, -3 -3 v=1.5xl0 ve y =4.5x10 Hz aralığında standart Güneş modelinin salınım frekansları elde edilmiştir. Hesaplanan vfrekansların yüksek duyarlılıkla gözlenenlerle oldukça iyi uyum gösterdiği bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Yıldızlar; yapı, dönme, çapsal olmayan salınımlar, Güneş, Güneş sismologisi, Bilim Kodu : 402.02.01. vı
Özet (Çeviri)
In this study, we have investigated the linear adiabatic non-radial oscillations of static polytropic configurations of different indicies, the effect of rotation on the non-radial oscillations of rotating polytropes, and some helioseismic properties of a standard solar model. This work was basically an application of a new oscillation program written by us to carry out the non-radial linear adiabatic perturbations of stellar models. It has been argued that the results we have obtained were satisfactory in studying the polytropes and the standard solar model. The oscillation frequencies of _3 the standard solar model, in the range between w=l. 5x10 _3 and v =4.5x10 Hz for the spherical harmonic degree, 1, between 1=1 and 1=30, have been obtained. The calculatedfrequencies were found to agree quite well with those observed with a high accuracy. Key Words : Stars; structure, rotation, non-radial oscillations, the Sun, helioseismology. Science Code : 402.02.01 IV