High-speed automatic scanning system for emulsion analysis in the OPERA experiment
OPERA deneyinde nükleer emülsiyon analizi için yüksek-hızlı otomatik tarama sistemi
  1. Tez No: 286251
  2. Yazar: ÖZGÜR ALTINOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
OPERA Deneyinin amacı nötrino salınımlarını, CERN'den gönderilen ve başlangıçta saf muon nötrino hüzmesin de tau nötrino oluşumunu direk olarak gözlemleyerek ispatlamaktır. Bu amaç için OPERAdedektörü Gran Sasso Laboratuvarlarında(LNGS) yerin altında, CERN'den 730 km uzaklığakurulmuştur. Dedektör yapısı hem emülsiyon hedefi hem de elektronik dedektörleri kapsayacakşekilde dizayn edilmiştir. OPERA dedektöründe kullanılan toplam emülsiyon hedefalanı yaklaşık olarak 110000m2dir, bu geniş alanı taramak için hassas tarama sistemlerineihtiyaç duymaktadır. Bu amaç için, iki farklı otomatik tarama sistemi Japonya ve Avrupa'dageliştirilmiştir. Şimdilik OPERA deneyi için çalışan 12 farklı tarama laboratuvarı mevcuttur.ODTÜ Fizik Bölümündeki, Emülsiyon Tarama Laboratuvarı OPERA Deneyinde kullanılanlaboratuvardan birisidir. ODTÜ'de mevcut olan otomatik tarama sistemi, Avrupadageliştirilen tarama sistemi türüdür. Ayrıca bu laboratuvar, deneysel yüksek enerji fiziği laboratuvarlarıarasında eşsiz bir özelliğe sahiptir. ODTÜ'de bulunan emülsiyon tarama laboratuvarıaynı anda veriyi alıp ve işleyen Türkiye'deki ilk ve tek deneysel yüksek enerji laboratuvarıdır.Bu Yüksek Lisans tezi, ODTÜ'deki Otomatik Tarama Sisteminin başarılı bir şekildekurulumunun ve test sonuçlarının raporudur.
Özet (Çeviri)
The aim of the OPERA experiment is to verify the neutrino oscillation, directly measuringthe appearance of tau neutrino from an initially pure muon neutrino beam produced at CERN.For this purpose OPERA detector is located underground Gran Sasso Laboratory(LNGS) 730 km away fromCERN. The detector structure designed to be a hybrid system consisting of emulsion targetsand electronic detectors. Total area of the emulsion targets in the OPERA detector is around110000 m2 which needs fast and reliable automatic scanning systems. For this purpose, twodierent automatic scanning systems were developed in Japan and Europe. For now thereare 12 scanning laboratories dedicated to the OPERA Experiment. The Emulsion ScanningLaboratory in the Physics department of METU is one of the scanning laboratories for theOPERA Experiment. The automatic scanning system in METU is European type which isusing commercial hardware for easy construction and maintain. Also the laboratory has aunique feature in terms of experimental high energy physics laboratories. The emulsion scanninglaboratory in METU is the first high energy laboratory in Turkey for data taking and dataanalysis at the same time. This M.S. thesis reports the successful installation and tests of theAutomatic Scanning System in METU.