Benzyl functionalized benzotriazole containing conjugated polymers: Effect of substituent position on electrochromic properties and synthesis of crown ether functionalized electrochromic polymers
Benzille fonksiyolandirilmiş benzotriazol içeren konjüge polimerler: Sübstitüent konumunun elektrokromik özelliklere etkisi ve nafto taç eter içeren elektrokromik polimerlerin sentezi
- Tez No: 286255
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yapısal değişikiklerin elektrokimyasal ve opteelektronik özelliklere etkisini incelemek üzere elektron verici ve electron çekici heterosikliklerin birleştirilmesi ile yeni ?-konjügasyonlu monomerler sentezlenmiştir. Triazol halkasının uygun yerlerinden benzil takılmış elektronca yetersiz benzotriazol grubu, elektron verici gruplar içeren etilendioksitiyofen ve tiyofen ile eşleştirilerek, dört farklı monomer ,1-benzil-4,7-di(tiyofen-2-il))-2H-benzo[d][1,2,3] triazol (BBTA), 2-benzil-4,7-di(tiyofen-2-il))-2H-benzo[d][1,2,3] triazol (BBTS), 1-benzil-4,7-bis(2,3-dihidrotiyeno[3,4-b]dioksin-5-il)-2H-benzo [d][1,2,3] triazol (BBTEA), 2-benzil-4,7-bis(2,3-dihidrotiyeno[3,4-b]dioksin-5-il)-2H-benzo[d][1,2,3]triazol (BBTES),elde edilmiştir.Ayrıca, Taç eter grubunun polimerlerin elektrokimyasal ve optelektronik özelliklere etkisini görmek amacıyla EDOT ve tiyofen ile sonlandırılan naftalin-2,3-taç eter içeren monomerler, 14,19-bis(2,3-dihidrotiyeno[3,4-b][1,4]dioksin-5-yl)-nafto[2,3-b][1,4,7,10,13] pentaokzasiklopentadekan (ENCE), 14,19-di(tiyofen-2-il)- nafto[2,3-b][1,4,7,10,13] pentaokzasiklopentadekan (TNCT), sentezlenmiştir.Dönüşümlü voltametri, UV-Vis-NIR spektroskopisi ve kolorimetre teknikleri kullanılarak monomerlerin ve polimerlerin elektrokimyasal ve optoelektronik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlara göre, monomerlere bağlanan her farklı grubun, bağlanma konumunun ve elektron verici grubun gücünün polimerlerin redoks davranışına, optik band aralıklarına, elde edilen renklere ve renk sayılarına etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A new class of ?-conjugated monomers was synthesized with combination of electron donating and electron-withdrawing heterocyclics to understand the effects of structural differences on electrochemical and optoelectronic properties of the resulting polymers. Electron deficient benzotriazole, substititued with benzyl from two available sites, coupled with stannylated electron donating groups, ethylenedioxythiophene (EDOT) and thiophene (Th), to yield four different monomers; 1-benzyl-4,7-di(thiophen-2-yl))-2H-benzo[d][1,2,3] triazole (BBTA), 2-benzyl-4,7-di(thiophen-2-yl))-2H-benzo[d][1,2,3] triazole (BBTS), 1-benzyl-4,7-bis(2,3-dihydrothieno[3,4-b]dioxin-5-yl)-2H-benzo [d][1,2,3]triazole (BBTEA), 2-benzyl-4,7-bis(2,3-dihydrothieno[3,4-b]dioxin-5-yl)-2H-benzo [d][1,2,3]triazole (BBTES).Furthermore, EDOT and thiophene terminated napthalene-2,3-crown ether containing monomers, 14,19-di(thiophen-2-yl)-naphtho[2,3-b][1,4,7,10,13] pentaoxacyclo pentadecane (TNCT), 14,19-bis(2,3-dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)-naphtho[2,3-b][1,4,7,10,13]pentaoxacyclopenta decane (ENCE), were synthesized to observe the effect crown ether moiety on the final electrochemical and optoelectronic properties of resultant polymers.Cyclic voltammetry, UV-Vis-NIR spectroscopy and colorimetry techniques were employed to examine electrochemical and optoelectronic properties of all monomers and polymers. Experimental results showed that alteration of substituent, substitution position and donor groups? strength lead to obtain polymers with different redox behaviors, optical band gaps and different number of achievable colored states.