Validity of Biology items in 2006, 2007, and 2008 Student Selection Test in Turkey
2006, 2007 ve 2008 Öğrenci Seçme Sınavı Biyoloji sorularının güvenilirliği
- Tez No: 286264
 - Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY BERBEROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 230
Özet
Türkiye'de düzenlenen Öğrenci Seçme Sınavı iki bölümden oluşur. İlk bölümün amacı öğrencilerin analitik düşünme, yorumlama ve akıl yürütme gibi üst düzey düşünme becerilerini ilköğretim ve 9. sınıf öğretim programlarının kazanımları kapsamında ölçmektir. Diğer taraftan, ikinci bölüm ise öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerini ortaöğretim eğitim programları kazanımları kapsamında ölçmektir.Bu çalışmanın esas amacı 2006, 2007 ve 2008 Öğrenci Seçme Sınavı'nın bu amaca ne kadar hizmet ettiğini saptamaktır. Bu amaç dahilinde ilköğretim ve ortaöğretim programları incelenmiş ve ÖSS biyoloji sorularının öğretim programlarının içeriği ile uyumluluğu araştırılmıştır. Ayrıca, Ayımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi teknikleri kullanılarak 2006, 2007 ve 2008 biyoloji testlerinin yapısal geçerliliği de incelenmiştir. Analiz sonuçları incelendiğinde ÖSS biyoloji sorularının genel olarak öğrencilerin bilgileri hatırlama düzeylerini ölçtüğü ve üst düzey düşünme becerilerini yoklamadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, yapısal olarak ÖSS biyoloji testleri arasında herhangi bir tutarlılık bulunamamıştır.Çalışmanın bir diğer amacı da, akademik ve akademik olmayan faktörlerin biyoloji başarısını açıklamada ne kadar etkili olduğunu saptamaktır. Bu amaç dahilinde, okuduğunu anlama, matematik, fizik ve kimya başarıları akademik faktörler olarak belirlenirken, cinsiyet, yaş ve okul türü de akademik olmayan faktörler olarak belirlenmiştir. Analiz sonuçları incelendiğinde akademik faktörler, özellikle kimya başarısı, biyoloji başarısı üzerine anlamlı sonuçlar vermiştir. Akademik olmayan faktörlerin sonuçları incelendiğinde de öğrencilerini seçerek alan ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin daha yüksek biyoloji başarısı elde ettikleri bulunmuştur. Ek olarak, yaşı büyük olan öğrenciler ve kız öğrenciler de biyolojide daha yüksek başarı gösterme eğilimindedirler.
Özet (Çeviri)
Student selection test in Turkey compose of two parts. The purpose of the first part is to assess students? higher order thinking skills like analytical thinking, interpretation and reasoning about elementary school curriculum and 9th grade curricula objectives. On the other hand, second part of the test aims to assess students? higher order thinking skills given in the high school curriculum.The main aim of this thesis is to analyze to what extend 2006, 2007 and 2008 student selection tests biology items assess higher order cognitive skills. In accordance with this purpose, elementary and high school curriculum and the appropriateness of the questions in the student selection test with the educational objectives of the curriculum are examined. In addition, dimensions of 2006, 2007, and 2008 SST biology items are examined by Exploratory Component Analysis and Confirmatory Component Analysis techniques. The result of those analysis revealed that SST biology items mostly focus on remembering skill and fail to assess higher order thinking skills. Additionally, there is not any consistency among 2006, 2007, and 2008 SSTs biology items in terms of dimensions which means there is not any construct in biology subtests of SSTs.The other aim of the present study is to identify how much academic and non-academic factors explain the biology achievement. While for academic factors reading comprehension, mathematics, physics, and chemistry achievements of students are used, age, gender, and school type are used for non-academic factors. Findings of the research revealed that academic factors, especially chemistry achievement, have significant affect on biology achievement. In terms of non-academic factors, graduating from selecting high school has important role for biology achievement. Additionally, older students and girls tend to have higher grades in biology.