Numerical simulation of thermal convection under the influence of a magnetic field by using solenoidal bases
Manyetik bir alan etkisinde ısıl konveksiyon hareketinin solenoidal baz kullanımı ile sayısal benzetimi
- Tez No: 286268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN IŞIK TARMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Manyetik bir alanın etkisi altında ve yerçekimi ortamında alttan ısıtılan iki rijid plaka arasında oluşan ısıl konveksiyon hareketi yatay yönlerde periyodik kabul edilen bölgede sayısal benzetim yoluyla oluşturulmuştur. Sayısal metod hız ve indüklenmiş manyetik alan değiskeninin sınır şartlarını sağlayan solenoidal baz fonksiyonları cinsinden yazılmasına dayanmaktadır. Sıcaklık değişkenide sınır şartlarını sağlayan baz fonksiyonları cinsinden yazılmıştır. Hareketi modelleyen kısmi diferansiyel denklemler çiftes baz fonksiyonları tarafından karşılanan alt uzaya Galerkin yöntemiyle yansıtılarak zamana bağlı açılım katsayılarının evrimini modelleyen adi diferansiyel denklem sistemine indirgenmiştir. Bu işlem sırasında, momentum denkleminde bulunan basınç terimi ortadan kalkmaktadır. Doğrusal akış rejiminde doğrulanan bu sistem, doğrusal olmayan akış rejiminde çesitli sayısal deneyler için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of an imposed magnetic field on the thermal convection between rigid plates heatedfrom below under the influence of gravity is numerically simulated in a computational domainwith periodic horizontal extent. The numerical technique is based on solenoidal basis functions satisfying the boundary conditions for both velocity and induced magnetic field. Theexpansion bases for the thermal field are also constructed to satisfy the boundary conditions.The governing partial differential equations are reduced to a system of ordinary differentialequations governing the time evolution of the expansion coefficients under Galerkin projection onto the subspace spanned by the dual bases. In the process, the pressure term in themomentum equation is eliminated. The system validated in the linear regime is then used forsome numerical experiments in the nonlinear regime.