Incentive, subsidy, penalty mechanisms and pooled, unpooled allocation of production capacity in service parts management systems
Yedek parça yönetim sistemlerinde teşvik, sübvansiyon, ceza mekanizmaları ve üretim kapasitesinin havuzlanmış ya da paylaşılmış olarak tahsisi
- Tez No: 286269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR YASEMİN SERİN, YRD. DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tez çalışması kapsamında, ana hatlarıyla iki konu incelenmiştir: (i) Teşvik, sübvansiyon, ceza uygulamalarının merkezi olmayan sistem üzerindeki etkisi, (ii) üretim tesisinin havuzlanmış ve paylaşılmış olarak tahsisinin kapasitenin bayilere tayinine ve toplam kara etkisi. İlk konu ile ilgili üç model tanımlanmıştır; merkezi olmayan model, merkezi model ve teşvik, sübvansiyon, ceza uygulamaları olan merkezi olmayan model. Tüm modellerde, iki bayii vardır ve tek bir ürün söz konusudur. Bayiler stratejilerini dört stok düzeyine göre belirler. Bu stok düzeyleri temel stok düzeyi, tayın verme düzeyi, parça aktarma isteği düzeyi ve müşteriyi reddetme düzeyidir. Merkezi olmayan sistemde, bir bayii diğer bayiinin stratejisine göre işletme stratejisini belirler ve sonsuz ufukta hesaplanan indirgenmiş karını en iyiler. Merkezi sistemde, merkezi bir otorite (üretici olduğu varsayılmıştır) bulunmaktadır. Merkezi otorite, sonsuz ufukta hesaplanan indirgenmiş toplam karı en iyiler ve tüm kararları alma yetkisine sahiptir. Merkezi olmayan sistemde, üretici farklı teşvik mekanizmalarını deneyerek merkezi olmayan sistemi merkezi sisteme yakınsatmaya çalışır. Bu mekanizmalar, gelir paylaşımı, stok tutma maliyetinin sübvanse edilmesi, parça aktarma isteğinin reddedilmesi cezası, ulaşım maliyetinin sübvanse edilmesidir. Merkezi olmayan sistemin merkezi sisteme yakınsaması; yaklaşık %40 seviyesinde gelir paylaşımı, düşük reddetme cezası, küçük ulaşım maliyeti altında yüksek ulaşım sübvansiyonu ve çok düşük ve çok yüksek komisyon altında komisyon sübvansiyonu uygulanarak daha iyi gerçekleşmektedir. Merkezi olmayan sistemde stok tutma maliyetini sübvanse etmek toplam sistem karını düşürdüğünden iyi bir sonuç vermemiştir. İkinci konu göz önünde bulundurularak iki sistem incelenmiştir; üretim kapasitesinin havuzlanmış ve paylaşılmış olarak tahsisi. Her iki sistem de merkezi olarak yönetilir. Havuzlanmış tahsis sisteminde, tüm kapasite sadece bir bayiye tahsis edilebilir ve tahsis edilecek bayii seçimi toplam sistem karını en iyileyecek şekilde dinamik olarak güncellenir. Paylaşılmış tahsis sisteminde, kapasite bayilere paylaştırılmış durumdadır ve bayilere ayrılan kaynaklar zaman içinde güncellenmez, sabittir. Her iki sistemde de sonsuz ufukta hesaplanan ortalama kar en iyilenir. Elde edilen sonuçlara göre her iki sistemde de, stok tutma maliyeti düşük olan bayiye daha çok kapasite tahsis edildiği görülmüştür; ancak, paylaşılmış tahsis sisteminde ?sayı olarak az da olsa- aykırı durumlar olduğu gözlemlenmiştir. Her iki sistemde de, geliri yüksek olan bayilere daha çok kapasite tahsis edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Talep arttığında her iki sistemin de kapasite doluluklarının artış oluşmaktadır. Toplam sistem karı açısından bakıldığında, havuzlanmış tahsis sisteminin paylaşılmış tahsis sistemine karşı -özellikle talep az olduğunda- ciddi avantajlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two systems are analyzed in order to gain insight to the following issues: (i) Effect of incentive, subsidy and penalty designs on decentralized system, (ii) effect of using production facility as pooled capacity (pooled system) and dedicated capacity (unpooled system) on capacity utilization and system profit. Regarding the first issue, three models are defined; decentralized model, centralized model and decentralized model with incentive, subsidy, penalty designs. In all models, there are two dealers and one item is under consideration and lateral transshipments are allowed. Dealers operate with four inventory level decision (strategies) that consists of base stock level, rationing level, transshipment request level and customer rejection level. Under the decentralized system, a dealer sets its operating strategy according to the strategy of the other dealer and maximizes its own infinite horizon discounted expected profit. In the centralized system, a central authority (say manufacturer) exists, which considers the system-wide infinite horizon discounted expected profit, and makes all decisions. Under decentralized system with incentive, subsidy, penalty designs, manufacturer tries different designs on decentralized system namely revenue sharing, holding cost subsidy, request rejection penalty, transportation cost subsidy and commission subsidy in order to align decentralized system with centralized system. According to the results obtained, this alignment works best with nearly 40% revenue sharing percentage, low rejection penalty, high transportation cost subsidy under low transportation cost and commission subsidy under very low or very high commissions. Holding cost subsidy, on the other hand, is not a good strategy since it declines decentralized system profit. Considering the second issue, two systems are examined; pooled system and unpooled system. Both systems are centrally managed. In the pooled system, all capacity is dynamically allocated to either dealer considering maximization of system profit. In the unpooled system, capacity is shared among dealers and dealers are always allocated same percentage of the capacity. Infinite horizon average expected profit is maximized in both systems. The dealer having lower holding cost is allocated higher capacity in both pooled and unpooled system; however, exceptions exist in the unpooled system under low arrival rate. High-revenue dealer is always allocated higher capacity in both pooled and unpooled system. Arrival rate affects both systems such that total capacity utilization increases with increasing arrival rate. From the profit point of view, pooled system has great advantage under low demand rate in general.