The effect of webquest based instruction on ninth grade students' achievement in and attitude towards force and motion
Ağ-araştırmaları temelli öğretimin dokuzuncu sınıf öğrencilerinin kuvvet ve hareket konusundaki başarısı ve kuvvet ve harekete karşı tutumu üzerine etkisi
  1. Tez No: 286267
  2. Yazar: MUHAMMED SAİT GÖKALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu çalışmanın amacı, ağ-araştırmaları temelli öğretimin dokuzuncu sınıf öğrencilerinin kuvvet ve hareket konusundaki başarısı ve kuvvet ve hareket konusuna karşı olan tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Kuvvet ve Hareket Başarı Testi, Kuvvet ve Hareket Konusuna Karşı Tutum Ölçeği, İnternete Karşı Tutum Ölçeği, Gözlem Kontrol Listesi ve Sınıf Dışı Etkinlikler Anketi, ölçme araçları olarak kullanılmıştır. Bu çalışma için öğretmen rehberleri ve ağ-araştırmaları, öğretme/öğrenme materyalleri olarak hazırlanmıştır.Bu çalışma, Ankara ili Etimesgut ilçesinde yer alan dört lisedeki sekiz sınıfta 226 dokuzuncu sınıf öğrencisi ile birlikte 2009-2010 akademik yılı bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Dört öğretmen ve her bir öğretmene ait ikişer sınıf çalışmaya katılmıştır. Kuvvet ve Hareket Başarı Testi, Kuvvet ve Hareket Konusuna Karşı Tutum Ölçeği ve İnternete Karşı Tutum Ölçeği öğrencilerin ön başarı ve tutum düzeylerini belirlemek amacıyla, uygulama öncesinde, ön-test olarak tüm gruplara verilmiştir. Deneysel grupta yer alan öğrenciler ağ-araştırmaları temelli öğretim yönetimi ile ders işlerken, kontrol grupta yer alan öğrenciler geleneksel fizik eğitimi almışlardır. Tüm gruplardaki öğretim sekiz hafta sürmüştür. Bundan sonra, Kuvvet ve Hareket Başarı Testi, Kuvvet ve Hareket Konusuna Karşı Tutum Ölçeği ve Sınıf Dışı Etkinlikler Anketi her bir kontrol ve deney gruplarına verilmiştir.Betimsel ve yordamsal istatistiksel analizler ön ve son testlerden elde edilen veriler kullanılarak yapılmıştır. Yordamsal istatistik sonuçları her bir değişkene ait verilerin dağılımının yaklaşık olarak normal olduğunu göstermiştir. Çok değişkenli kovaryans analizi (MANCOVA) yordamsal istatistik olarak kullanılmıştır. MANCOVA sonuçları deneysel gruplar lehine anlamlı başarı ortalaması farkı göstermektedir. Ancak, gruplar arasında kuvvet ve hareket konusuna karşı tutum için anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of WebQuest based instruction on ninth grade students? achievement in and attitude towards force and motion subject. Force and Motion Achievement Test, Attitude towards ?Force and Motion? Scale, Attitude towards the Internet Scale, Observation Checklist, and Out-Class Activities Survey were used as measuring tools. Teacher handouts and WebQuests were prepared as teaching/learning materials for this study.The study was conducted with 226 ninth grade students from eight classes of four high schools in Etimesgut district of Ankara in the spring semester of 2009-2010. There were four teachers and two classes of each teacher in this study. Force and Motion Achievement Test, Attitude towards ?Force and Motion? Scale, and Attitude towards the Internet Scale were administered as pre-test to all groups in order to determine students? prior achievement and attitude level before the treatment. The students in the experimental group received WebQuest based instruction and the students in the control group received traditional physics instruction. The instruction in both groups took eight weeks. After the treatment, Force and Motion Achievement Test, Attitude towards ?Force and Motion? Scale, and Out-Class Activities Survey were given to both the experimental and control groups.Descriptive and inferential statistical analyses were carried out with the data obtained from the pre and post-tests. The descriptive statistics showed that the distribution of the data at each variable was approximately normal. Multivariate Analysis of Covariance (MANCOVA) was used as inferential statistics. The results of the MANCOVA showed a significant mean difference of the achievement in favor of the experimental groups. However, no significant difference was found for attitude towards force and motion between the groups.