Resource investment problem with time/resource trade-offs
Zaman/kaynak ödünleşimli kaynak yatırım problemi
- Tez No: 286270
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada proje ortamlarında zaman/kaynak ödünleşimini dikkate alan bir kaynak yatırım planlaması problemini ele aldık. Aktivitelerin işlem zamanı ve kaynak gereksinimleri ile tanımlandıklarını ve tek bir yenilebilir kaynak olduğunu varsaydık. Amacımız en büyük kaynak kullanımını, dolayısıyla, toplam kaynak yatırımını enazlamaktır.Problemi tam sayılı karmaşık model olarak formüle ettik ve küçük boylu projeler için optimal çözümleri bulabildik. Optimal kaynak maliyetlerine yakın sonuçlar üretebilmek amacıyla alt sınırlama yöntemleri geliştirdik. Alt sınırlarımızı sezgisel yöntemlerin verimliliğini ölçmek için kullandık.Deneysel sonuçlarımız, alt sınırlar ve sezgisel yöntemlerimizin başarılı sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider a resource investment problem with time/resource trade-offs in project environments. We assume each mode of an activity is characterized by its processing time and resource requirement and there is a single renewable resource. Our aim is to minimize the maximum resource usage, hence the total amount invested for the single resource.We formulate the problem as a mixed integer linear model and find optimal solutions for small sized problem instances. We propose several lower bounding procedures to find high quality estimates on the optimal resource investment cost. We use our lower bounds to evaluate the performance of our heuristic procedures.The results of our computational experiments have revealed the satisfactory performances of our lower bounds and heuristic procedures.