Geomechanical wellbore stability assesment for Sayindere, Karaboğaz, Karababa formations in X field
X sahası Sayındere, Karaboğaz ve Karababa formasyonları için jeomekanik kuyu stabilitesi değerlendirmesi
- Tez No: 286271
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VERŞAN KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kuyu stabilitesi ile ilgili problemler bütün dünyada yüksek maddi zararlara neden olmaktadır. Azalan kaynaklar ve yüksek petrol fiyatları yatırımcıları daha derin ve kompleks rezervuarlara, daha zorlu kuyu şekillerine yönlendirmekte, hidrokarbon hedefli sondajlar daha zorlu bir iş haline gelmektedir. Bu kuyuların karmaşıklığı ve çeşitliliği, sondaj planlama ve problem çözme aşamalarının önemini artırmaktadır.Bu çalışma Adıyaman-X sahasında Sayındere, Karaboğaz ve Karababa formasyonları için jeomekanik kuyu stabilitesi analizi yapılmıştır. Uygulanan yöntemde gözenekli ortamda lineer elastik teorinin geçerli olduğu varsayılmakta, günlük sondaj raporları, kuyu logları, laboratuar ve karot analizleri kullanılmaktadır.Çalışmanın sonucunda jeomekanik kuyu stabilitesi analiz yöntemi değerlendirilmiş, ele alınan formasyonlar için minimum-maksimum çamur ağırlığı aralığı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wellbore stability problems make up huge over-costs worldwide. Since in recent years declining resource volumes and favorable oil prices are encouraging operators to drill deeper, more complex well trajectories drilling for hydrocarbons have turn into a much more challenging task. Furthermore, the complexity and variations of those wells have added the weight to planning and problem anticipation at both drilling and production stages.The thesis will describe the geomechanical wellbore stability analysis of Sayındere, Karaboğaz and Karababa formations drilled in X field, Adıyaman. The analysis assumes validity of linear elastic theory for porous media and requires drilling reports, well logs, laboratory tests and core analysis.It was observed that with the assessment of geomechanical wellbore stability analysis mud weight window, which includes minimum mud weight and maximum mud weight can be determined for the studied formations.